Serwis informacyjny

Próby przed uruchomieniem Centralnego Magazynu Wypalonego Paliwa na Urainie

Data dodania: sobota, 20 listopada 2021, autor: nuclear.pl

Energoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych, przeprowadza ostatnie próby przed uruchomieniem Centralnego Magazynu Wypalonego Paliwa (CSFSF) na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczonej.

Petro Kotin, pełniący obowiązki prezesa firmy niedawno skontrolował przebieg testów symulacyjnych usuwania paliwa jądrowego z 3. bloku Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej z użyciem technologii dostarczonej przez amerykański Holtec International. Przesył paliwa do CSFSF ma rozpocząć się w przyszłym roku.

Energoatom i Holtec rozpoczęły budowę CSFSF w listopadzie 2017 roku. Będzie w nim przechowywane wypalone paliwo jądrowe z dziewięciu z 15 ukraińskich reaktorów – siedmiu WWER-1000 i dwóch WWER-440.

Wypalone paliwo do Centralnego Magazynu Wypalonego Paliwa będzie transportowane kolej z Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej, Południowo-ukraińskiej Elektrowni Jądrowej i Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej. Zaporoska Elektrownia Jądrowa posiada własny magazyn zużytego paliwa na miejscu, który został oddany do użytku w 2001 roku.

CSFSF będzie magazynem typu suchego, w którym wypalone paliwo będzie przechowywane w dwuściennych kontenerach ze stali nierdzewnej. Jest przeznaczony do przechowywania łącznie 16 530 zużytych zespołów paliwowych, w tym 12 010 zespołów z reaktorów WWER-1000 i 4520 zespołów z WWER-440. W CSFSF będą również składowane zeszklone odpady wysokoaktywne pochodzące z przerobiononego w Rosji ukraińskiego paliwa.

Oddanie nowego obiektu oznacza, że ​​Ukraina nie będzie już musiała wydawać 200 mln dolarów rocznie na porozumienie z Rosją w zakresie transportu i ponownego przetwarzania zużytego paliwa jądrowego.


Podziel się z innymi


Komentarze