Serwis informacyjny

Posiva przedstawiła stan budowy składowiska Onkalo

Data dodania: czwartek, 18 listopada 2021, autor: nuclear.pl

Fińska firma Posiva, która jest odpowiedzialna za ostateczną utylizację wypalonego paliwa jądrowego, przedstawiła stan budowy instalacji hermetyzacji i zakładu ostatecznego podziemnego składowiska wypalonego paliwa jądrowego w Onkalo w pobliżu Olkiluoto.

Jak poinformowała firma, latem br. zakończono większość fabrycznych testów odbiorowych głównego wyposażenia zakładu hermetyzacji, w którym zostanie zainstalowanych około 20 urządzeń oraz podziemnym składowisku, w którym zostanie wykorzystanych pięć urządzeń.

- To ważny kamień milowy, że sprzęt jest na budowie. Oznacza to, że wkroczyliśmy w nowy etap projektu i możemy rozpocząć instalację sprzętu - powiedział Petteri Vuorio, Engineering Manager w Posiva.

Na placu budowy realizowane są obecnie prace związane z wznoszeniem budynków zakładu hermetyzacji, który obecnie osiąga docelową wysokość. W maju br. rozpoczęły się również prace związane z drążeniem pierwszych tuneli, w którym zostaną umieszczone odpady.

Do tej pory powstało ok. 300 m pierwszego z tuneli o wysokości około 4,5 metra i 3,5 metra szerokości. Szacuje się, że podczas 100-letniej eksploatacji składowiska łącznie może powstać 100 tuneli o łącznej długości około 35 kilometrów. Maksymalna długość jednego tunelu to 350 metrów.

W zależności od warunków geologicznych w jednym tunelu może być umieszczonych około 30 kapsuł, które pomieszczą około 65 ton wypalanego paliwa. Hermetyzacja wypalonego paliwa jądrowego i umieszczanie kapsuł w otworach do składowania rozpocznie się po wydaniu przez rząd zezwolenia na eksploatację składowiska, co powinno nastąpić w połowie lat 20.


Podziel się z innymi


Komentarze