Serwis informacyjny

PAA: Nowe stacje wykrywania skażeń promieniotwórczych

Data dodania: wtorek, 28 września 2021, autor: paa.gov.pl

Państwowa Agencja Atomistyki kontynuuje rozpoczęte w 2016 roku prace nad rozbudową stacji systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych PMS (ang. Permanent Monitoring System). Nowe stacje wzmacniają krajowy system wykrywania skażeń promieniotwórczych przenoszonych drogą atmosferyczną poprzez zwiększoną efektywność wykrywania zdarzeń radiacyjnych.

Rozkład mocy dawki promieniowania gamma w Polsce
Rozkład mocy dawki promieniowania gamma w Polsce

Rozbudowa zdolności do wykrywania potencjalnych skażeń promieniotwórczych oraz zdarzeń radiacyjnych to ważny element działalności Państwowej Agencji Atomistyki.

W ramach realizowanych działań zdemontowano wysłużone, ponad 20-letnie stacje, które zostały rozlokowane na terenie województw zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego. Wymieniono stacje na nowe w Toruniu, Szczecinie, Koszalinie i Wrocławiu. Ponadto uruchomiono nową stację w Kaliszu, pierwszą stację PMS postawioną na terenie województwa wielkopolskiego.

Obecnie w kraju funkcjonuje 36 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych systemu PMS należących do PAA, w tym 30 urządzeń nowego typu.

Do końca 2021 roku Państwowa Agencja Atomistyki planuje uruchomić jeszcze 2 stacje: w okolicach Bielska Podlaskiego w województwie podlaskim oraz w Krzywym w województwie podkarpackim. Planuje również wymienić stację w Zielonej Górze na stację nowego typu.

W 2022 roku rozbudowa sieci stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych będzie kontynuowana.

Zadaniem stacji pomiarowych systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych jest umożliwienie bieżącej oceny sytuacji radiacyjnej kraju, jak również wczesne wykrywanie skażeń promieniotwórczych w razie zaistnienia zdarzenia radiacyjnego.

Stacje Permanent Monitoring System (PMS) zapewniają monitorowanie poziomu promieniowania jonizującego na terenie kraju 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dzięki pomiarom spektrometrycznym umożliwiają wykrycie pojawienia się w środowisku śladowych ilości izotopów pochodzenia sztucznego, co pozwala na szybsze reagowanie w przypadkach możliwych wystąpień zdarzeń radiacyjnych. Pozwala to na wczesne i sprawne reagowanie w sytuacjach kryzysowych.


Podziel się z innymi


Komentarze