Serwis informacyjny
Złożono wniosek o pozwolenie na budowę El Dabaa w Egipcie
Data dodania: piątek, 2 lipca 2021, autor: nuclear.pl
Egipski Urząd ds. Elektrowni Jądrowych wystąpił do tamtejszego Urzędu Regulacji Jądrowych i Radiologicznych o pozwolenie na budowę pierwszego i drugiego bloku Elektrowni Jądrowej El Dabaa. Czteroblokową elektrownię zgodnie z pakietem kontraktów, które weszły w życie 11 grudnia 2017 roku buduje rosyjski Rosatom. Koncern poinformował, że po uzyskaniu pozwolenia prace budowlane ruszą na pełną skalę.
- Od uruchomienia egipskiego projektu energetyki jądrowej (…) nie szczędziliśmy wysiłków w realizacji kolejnych zobowiązań związanych z rozwojem projektu – powiedział Amged El-Wakeel, prezes zarządu NPPA. Dodał, że złożenie dokumentów do wniosku o pozwolenie jest wynikiem szeroko zakrojonych wspólnych prac NPPA i AtomStroyExport - inżynieryjnej spółki zależnej Rosatomu. - Dzisiaj jesteśmy dumni z wykonania tej pracy zgodnie z najwyższymi standardami jakości, spełniając lokalne i międzynarodowe wymagania – wyjaśnił.
- Dzięki skoordynowanym wysiłkom zespołów rosyjskich i egipskich, ambitne zadanie uzgodnienia dokumentacji zostało szybko zrealizowane, biorąc pod uwagę wymagania techniczne umowy i konieczność dostosowania projektu do warunków terenowych – dodał Grigory Sosnin, dyrektor projektu budowy elektrowni El Dabaa.
Elektrownia jądrowa El Dabaa to pierwsza elektrownia jądrowa w Egipcie, która zostanie zbudowana w mieście El Dabaa w prowincji Matruh na wybrzeżu Morza Śródziemnego, około 300 km na północny zachód od Kairu. Elektrownia będzie składała się z czterech bloków AES-2006 o mocy 1200 MWe każdy, wyposażonych w rosyjskie reaktory generacji III+ typu WWER-1200 model W-529.
W marcu 2019 roku egipski dozór jądrowy wydał pozwolenie na lokalizację elektrowni jądrowej i od grudnia 2019 roku na placu budowy prowadzone są prace przygotowawcze, które mają trwać ok 2,5 roku. Po ich zakończeniu i uzyskaniu pozwolenia na budowę formalnie rozpocznie się realizacja prac budowlano-montażowych.
Rosjanie nie tylko wybudują elektrownię jądrową, ale będą dostarczać także paliwo jądrowe na cały cykl jej życia, a także zapewnią pomoc w szkoleniu personelu i wsparciu w eksploatacji oraz serwisowaniu zakładu w ciągu pierwszych 10 lat jego eksploatacji. W ramach innego porozumienia strona rosyjska zbuduje specjalny magazyn i dostarczy pojemniki do przechowywania wypalonego paliwa jądrowego.