Serwis informacyjny

Złożono wniosek o pozwolenie na budowę El Dabaa w Egipcie

Data dodania: piątek, 2 lipca 2021, autor: nuclear.pl

Egipski Urząd ds. Elektrowni Jądrowych wystąpił do tamtejszego Urzędu Regulacji Jądrowych i Radiologicznych o pozwolenie na budowę pierwszego i drugiego bloku Elektrowni Jądrowej El Dabaa. Czteroblokową elektrownię zgodnie z pakietem kontraktów, które weszły w życie 11 grudnia 2017 roku buduje rosyjski Rosatom. Koncern poinformował, że po uzyskaniu pozwolenia prace budowlane ruszą na pełną skalę.

Schemat placu budowy EJ El Dabaa
Schemat placu budowy EJ El Dabaa

- Od uruchomienia egipskiego projektu energetyki jądrowej (…) nie szczędziliśmy wysiłków w realizacji kolejnych zobowiązań związanych z rozwojem projektu – powiedział Amged El-Wakeel, prezes zarządu NPPA. Dodał, że złożenie dokumentów do wniosku o pozwolenie jest wynikiem szeroko zakrojonych wspólnych prac NPPA i AtomStroyExport - inżynieryjnej spółki zależnej Rosatomu. - Dzisiaj jesteśmy dumni z wykonania tej pracy zgodnie z najwyższymi standardami jakości, spełniając lokalne i międzynarodowe wymagania – wyjaśnił.


- Dzięki skoordynowanym wysiłkom zespołów rosyjskich i egipskich, ambitne zadanie uzgodnienia dokumentacji zostało szybko zrealizowane, biorąc pod uwagę wymagania techniczne umowy i konieczność dostosowania projektu do warunków terenowych – dodał Grigory Sosnin, dyrektor projektu budowy elektrowni El Dabaa.

Elektrownia jądrowa El Dabaa to pierwsza elektrownia jądrowa w Egipcie, która zostanie zbudowana w mieście El Dabaa w prowincji Matruh na wybrzeżu Morza Śródziemnego, około 300 km na północny zachód od Kairu. Elektrownia będzie składała się z czterech bloków AES-2006 o mocy 1200 MWe każdy, wyposażonych w rosyjskie reaktory generacji III+ typu WWER-1200 model W-529.

W marcu 2019 roku egipski dozór jądrowy wydał pozwolenie na lokalizację elektrowni jądrowej i od grudnia 2019 roku na placu budowy prowadzone są prace przygotowawcze, które mają trwać ok 2,5 roku. Po ich zakończeniu i uzyskaniu pozwolenia na budowę formalnie rozpocznie się realizacja prac budowlano-montażowych.

Rosjanie nie tylko wybudują elektrownię jądrową, ale będą dostarczać także paliwo jądrowe na cały cykl jej życia, a także zapewnią pomoc w szkoleniu personelu i wsparciu w eksploatacji oraz serwisowaniu zakładu w ciągu pierwszych 10 lat jego eksploatacji. W ramach innego porozumienia strona rosyjska zbuduje specjalny magazyn i dostarczy pojemniki do przechowywania wypalonego paliwa jądrowego.


Podziel się z innymi


Komentarze