Serwis informacyjny

Podpisano umowę na system magazynowania energii w OL3

Data dodania: niedziela, 20 czerwca 2021, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała fińska firma Teollisuuden Voima Oyj, operator Elektrowni Jądrowej Olkiluoto, na mocy umowy podpisanej z Hitachi ABB Power Grids, ma powstać w elektrowni jeden z największych w Europie systemów magazynowania energii.

Elektrownia jądrowa Olkiluoto w Finlandii, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa Olkiluoto w Finlandii, fot. Portal nuclear.pl

Akumulatorowy system o mocy 90 MWe będzie pełnić funkcję szybkiego awaryjnego źródła zasilania, zapewniającego stabilność krajowej sieci energetycznej i przyczyni się do osiągnięcia celów klimatycznych.

Umowa obejmuje m.in. budowę oraz pomoc w utrzymaniu i konserwacji systemu magazynowania energii e-mesh PowerStore i inteligentnego cyfrowego systemu zarządzania energią e-mesh SCADA, a także rozbudowę podstacji energetycznej. Oddanie do użytku akumulatorowego systemu magazynowania energii zaplanowano na 2022 rok.

Magazyn energii będzie wykorzystywany jako rezerwowe zasilanie w przypadku wystąpienia zakłóceń w produkcji w trzecim bloku wyposażonym w reaktor EPR o mocy 1600 MWe, do czasu, gdy uruchomiona zostanie zastępcza metoda wytwarzania energii elektrycznej. W ten sposób zagwarantowana zostanie niezawodna praca sieci nawet w sytuacji, gdy tak duże źródło energii elektrycznej wypadnie z systemu elektroenergetycznego.


Podziel się z innymi


Komentarze