Serwis informacyjny

Minister Kurtyka o możliwej współpracy z Japończykami

Data dodania: piątek,4 grudnia 2020, autor: nuclear.pl

Serwis informacyjny Nikkei Asia opublikował wczoraj ciekawe omówienie wywiadu, jakiego japońskim dziennikarzom udzielił minister Michał Kurtyka. Polski minister środowiska i klimatu sygnalizował w nim perspektywy współpracy pomiędzy naszym krajem, a japońskim przemysłem jądrowym, który nazwał “najbardziej innowacyjnym i zaawansowanym technologicznie” na świecie.

Michał Kurtyka, fot. MK
Michał Kurtyka, fot. MK

W artykule wskazano, że przedmiotem współpracy mogłyby być zarówno polskie plany w zakresie budowy zawodowych elektrowni jądrowych, jak i eksperymentalnego reaktora wysokotemperaturowego. Minister Kurtyka wskazał, że rządy obu krajów przygotowują porozumienie dotyczące tego projektu.

Autorzy artykułu wskazują, że eksport technologii jądrowych był do niedawna ważnym elementem planów rozwoju gospodarczego Japonii, jednak niedawno strategia ta stanęła pod znakiem zapytania po tym, jak koncern Hitachi wycofał się z inwestycji w Wielkiej Brytanii. Czy Polska okaże się krajem, w którym Japończycy ponownie spróbują zrealizować ambicje eksportowe?

Przypomnijmy, iż w październiku podpisano polsko-amerykańską umowę o rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i to właśnie Amerykanie dotychczas byli wskazywani jako faworyt w wyścigu do budowy polskiego atomu. Pomimo iż podpisana umowa dotyczy tylko współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce, to już wcześniej wskazywano na możliwość zastosowania technologii AP1000 firmy Westinghouse przy zaangażowaniu Bechtel, jako generalnego wykonawcy inwestycji oraz firmy Southern Nuclear.

Zainteresowanie polskim programem zaczęli wykazywać również Francuzi. Kilkanaście dni temu informowaliśmy o serii spotkań, które odbyły się w październiku w ramach dwustronnego dialogu prowadzonego przez Polskę i Francję. Zgodnie z zapowiedzią Ambasadora Francji w Polsce, kraj ten ma przedstawić możliwości wsparcia programu stosownie do polskich uwarunkowań, na przykład w zakresie modelu finansowania. Francja mogłaby zaproponować Polsce dostawę technologii bloku EPR o mocy 1650 MWe, lub ewentualnie opracowany wspólnie z japońskim Mitsubishi Heavy Industries reaktor ATMEA (1200 MWe).


Podziel się z innymi


Komentarze