Serwis informacyjny

Fermi Energia i Vattenfall rozszerzają współpracę w zakresie SMR

Data dodania: czwartek, 3 grudnia 2020, autor: nuclear.pl

Szwedzka firma energetyczna Vattenfall oraz estońska Fermi Energia podpisały list intencyjny w celu dalszego rozszerzenia współpracy w zakresie małych reaktorów modułowych SMR. Przez ostatni rok Vattenfall współuczestniczył w studium wykonalności prowadzonym przez Fermi Energia, mającym na celu zbadanie możliwości rozmieszczenia takich reaktorów w Estonii.

Torbjörn Wahlborg (po lewej) i Kalev Kallemets w siedzibie Vattenfall w Solna w Szwecji, fot. mat.pras.
Torbjörn Wahlborg (po lewej) i Kalev Kallemets w siedzibie Vattenfall w Solna w Szwecji, fot. mat.pras.

- Zauważyliśmy rosnące zainteresowanie małymi reaktorami modułowymi. Nasza współpraca z Fermi Energia ma na celu wspieranie celu firmy, jakim jest budowa pierwszego w Europie małego reaktora modułowego w Estonii. Obecnie pogłębiamy nasze badania w określonych obszarach i będziemy współpracować do czasu złożenia wniosku o wydanie decyzji przez estoński parlament w sprawie budowy małego reaktora modułowego. Współpraca z Fermi Energia daje firmie Vattenfall możliwość uzupełnienia know-how w obszarze, w którym firma również rozwija we własnym zakresie - powiedział Torbjörn Wahlborg, wiceprezes Vattenfall ds. produkcji energii.

Celem współpracy jest bardziej szczegółowa ocena dojrzałości technologicznej małych reaktorów modułowych oraz przydatności tych technologii do wprowadzenia w Estonii. Oprócz firmy Vattenfall w badaniach uczestniczą inne europejskie przedsiębiorstwa energetyczne, wnosząc wiedzę specjalistyczną w swoich dziedzinach.

- Cieszymy się, że możemy współpracować z jedną z wiodących europejskich firm jądrowych, która postawiła sobie za cel pozbycie się emisji dwutlenku węgla w ciągu jednego pokolenia. Dzięki bezpieczniejszym, prostszym, tańszym i mniejszym technologiom energia jądrowa jest również dostępnym i rozsądnym rozwiązaniem dla Estonii w zakresie zapewniania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Zostało to również zrozumiane na szczeblu rządowym, który postanowił powołać grupę roboczą ds. energii jądrowej. To złożona dziedzina, ale osiągnięcie prawdziwej neutralności węglowej we wszystkich dziedzinach życia w krajach skandynawskich jest również trudne - powiedział Kalev Kallemets, członek zarządu Fermi Energia.

Chociaż Estonia wypełniła swój cel ograniczenia emisji CO2 w wymaganym zakresie, to nadal jest najbardziej zanieczyszczającym krajem w Europie. Jednocześnie Szwecja ma jeden z najniższych poziomów emisji CO2 na świecie, a jej energia elektryczna jest praktycznie wolna od paliw kopalnych dzięki wykorzystaniu energii wodnej i jądrowej.

- Vattenfall dzieli się z Fermi Energia swoim know-how w zakresie budowy elektrowni jądrowych, w szczególności w zakresie finansowania projektów i studiów wykonalności, a także szkolenia personelu i eksploatacji oraz tworzenia łańcucha dostaw - dodał Mats Ladeborn, kierownik ds. rozwoju elektrowni Vattenfall.

- Energia jądrowa ma bardzo niską emisję CO2 i pomaga zmniejszyć zależność Europy od paliw kopalnych. Wprowadzenie na rynek małych reaktorów modułowych stwarza nowe możliwości wykorzystania energii jądrowej i jest rzeczą naturalną, że firma Vattenfall nadąża za rozwojem w obszarach, które wykorzystujemy również w produkcji energii. Przejście estońskiego przemysłu energetycznego na czystą produkcję miałoby znaczący pozytywny wpływ na osiągnięcie celów klimatycznych całej Unii Europejskiej - dodał Mats Ladeborn.

Fermi Energia podpisała podobną umowę o współpracy z fińskim państwowym przedsiębiorstwem energetycznym Fortum Oyj.


Podziel się z innymi


Komentarze