Serwis informacyjny

100 studentek otrzymało stypendia w dziedzinie energii jądrowej

Data dodania: czwartek, 26 listopada 2020, autor: nuclear.pl

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przyznała stypendia pierwszej grupie 100 studentek z całego świata w ramach nowej inicjatywy, która ma pomóc zlikwidować różnice między płciami w nauce i technologii jądrowej.

Program stypendialny, nazwany na cześć polskiej fizyk i chemik Marii Skłodowskiej-Curie, został uruchomiony w marcu przez dyrektora generalnego MAEA Rafaela Mariano Grossiego w celu wspierania kobiet w karierze związanej z energetyką jądrową.

Stypendium oferuje każdemu studentowi do 10 000 EUR rocznie na pokrycie czesnego za studia magisterskie oraz dalszych 10 000 EUR rocznie na pokrycie kosztów utrzymania przez maksymalny okres studiów trwający dwa lata. Stypendyści będą mieli również możliwość odbycia stażu, zorganizowanego przez MAEA, w działaniach związanych z ich kierunkiem studiów. Przewiduje się, że kolejny cykl programu zostanie ogłoszony w pierwszym kwartale 2021 roku.

Spośród ponad 550 kandydatów z ponad 90 krajów, pierwszych 100 stypendystów reprezentuje szeroką równowagę geograficzną, pochodzącą z 71 różnych krajów. Ich badania koncentrują się na szerokim zakresie tematów związanych z energią jądrową, od inżynierii jądrowej po medycynę nuklearną, od bezpieczeństwa jądrowego po nieproliferację i prawo jądrowe.

Program Stypendialny został zasilony dedykowaną pozabudżetową kwotą w wysokości ponad 5 mln EUR, co wskazuje na silne wsparcie ze strony państw członkowskich MAEA. Pieniądze na tę inicjatywę zadeklarowały Kanada, Finlandia, Unia Europejska, Irlandia, Japonia, Norwegia, Polska i Stany Zjednoczone. Chiny, Francja, Pakistan i Rosja zobowiązały się do wniesienia wkładu rzeczowego, na przykład sponsorując studentów studiujących na uniwersytetach w swoich krajach. Sponsorują lub wykazują zainteresowanie wsparciem Programu Stypendialnego także firmy, takie jak URENCO, i niektóre organizacje pozarządowe.


Podziel się z innymi


Komentarze