Serwis informacyjny
Rosatom planuje pierwszą lądową elektrownię z reaktorem SMR
Data dodania: czwartek, 12 listopada 2020, autor: nuclear.pl
Rosatom ogłosił plan budowy elektrowni jądrowej wyposażonej w mały reaktor modułowy RITM-200 we wsi Ust-Kuyga w Jakucji, która znajduje się w dalekowschodniej Rosji. Lądowa mała elektrownia jądrowa będzie w stanie dostarczać energię elektryczną do odizolowanych systemów elektroenergetycznych lub odległych obszarów i konsumentów.
- Projekt reaktora RITM-200 jest wynikiem 400 reaktoro-lat doświadczenia w obsłudze małych reaktorów na statkach należących do rosyjskiej floty lodołamaczy o napędzie jądrowym – przekazał Rosatom po seminarium internetowym, na którym przedstawiciele resortów i departamentów Republiki Sacha (Jakucja) oraz eksperci Rosatom omówili światowe i rosyjskie doświadczenia w korzystaniu z elektrowni jądrowych małej mocy. Do tej pory sześć reaktorów serii RITM zostało już wyprodukowanych i zainstalowanych na trzech nowych uniwersalnych lodołamaczach serii LC-60Ya: "Atktika", "Syberia" i "Ural".
Główny lodołamacz tej serii "Arktika" zakończył już wszystkie próby i został przekazany w Murmańsku do eksploatacji przez Rosatomflot. Kolejne trzy "Syberia", "Ural" i "Jakucja" są budowane w Stoczni Bałtyckiej w Sankt Petersburgu. Zapowiedziano też już rozpoczęcie budowy kolejnej jednostki "Czukotka".
Statki tej serii są budowane zgodnie z projektem technicznym uniwersalnego lodołamacza o napędzie jądrowym 22220 opracowanym przez Centrum Projektowe Iceberg (ros. Айсберг) i ich wyposażenie stanowią dwa reaktory RITM-200 o mocy 175 MWt każdy, dostarczające 60 MW na śruby okrętowe za pomocą dwóch turbinowych generatorów i trzech silników.
Rosja zatwierdziła również budowę trzech lodołamaczy o napędzie jądrowym projektu 10510 "Lider". Budowane przez dalekowschodni kompleks stoczniowy Gwiazda (ros. Звезда) statki zostaną wyposażone w dwa reaktory jądrowe typu RITM-400 o mocy 110 MW, turbinę parową z czterema turbogeneratorami o mocy 37 MW każdy oraz elektryczny układ napędowy z czterema silnikami śrubowymi o mocy 30 MW każdy.
- W trakcie przedprojektowych prac terenowych specjaliści Rosatom przeprowadzili różne badania inżynieryjne, aby ocenić przydatność wybranego miejsca, w tym między innymi badanie hydrometeorologiczne, badanie środowiska, badanie geodezyjne i badanie geologiczne - poinformował Rosatom. - W szczególności badania te obejmowały m.in. pobieranie próbek gleby i rdzeni geologicznych poprzez wykonywanie odwiertów, pobieranie próbek wody, badania rozpoznawcze i tworzenie referencyjnej sieci geodezyjnej. Kolejne etapy obejmują laboratoryjną ocenę pobranych próbek, przygotowanie końcowego raportu z wynikami badań przedprojektowych w celu wyboru lokalizacji elektrowni – wyjaśniono w komunikacie.
- Realizacja projektu małej elektrowni jądrowej we wsi Ust-Kuyga pozwoli w odległym regionie Arktyki zmniejszyć dotkliwość problemu niedoborów energii elektrycznej i przyczyni się do rozwoju regionalnego przemysłu, infrastruktury i przedsiębiorczości. To także gwarantowane nieprzerwane zaopatrzenie lokalnej ludności w energię elektryczną i ciepło przez dziesięciolecia. Dodam jeszcze aspekt ekologiczny, gdyż w przeciwieństwie do elektrowni spalinowych i kotłów węglowych nie będzie żadnych szkodliwych emisji do atmosfery, ryzyka zanieczyszczenia wód. Oczywiście projekt ma olbrzymi potencjał i cieszymy się, że staniemy się jednym z pierwszych rosyjskich regionów, w których powstanie elektrownia jądrowa małej mocy - podkreślił Władimir Czernogradskiy, minister rozwoju Arktyki i spraw północnych Republiki Sacha.