Serwis informacyjny
Rosatom, Framatome SAS i GE Steam Power łącza siły w celu pozyskania kontraktu na budowę bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Belene
Data dodania: czwartek, 18 czerwca 2020, autor: nuclear.pl
Rosyjska państwowa korporacja jądrowa Rosatom wraz z francuskim Framatome SAS i amerykańskim GE Steam Power zgodziły się razem współpracować w ramach procedury wyboru inwestora strategicznego dla projektu elektrowni jądrowej Belene w Bułgarii.
Porozumienie o współpracy zostało podpisane ze strony Rosatom przez Kirilla Komarowa - pierwszego zastępcę dyrektora generalnego, dyrektora ds. rozwoju międzynarodowego, z ramienia Framatome SAS przez Frederica Lelyevre - starszego wiceprezesa wykonawczego ds. sprzedaży regionalnej oraz Michaela Kerule - prezesa General Electric Steam Power.
Zgodnie z podpisanym porozumieniem spółki połączą siły, aby wziąć udział w procesie wyboru inwestora strategicznego do budowy elektrowni jądrowej Belene. W ramach osiągniętych porozumień, z zastrzeżeniem wyboru w procedurze przetargowej Rosatom jako strategicznego inwestora projektu, General Electric zostanie partnerem odpowiedzialnym za wyspę turbinową, jej wyposażenie i dostawę turbogeneratora opartego na technologii Arabelle, a Framatome SAS będzie kluczowym partnerem w zakresie wyposażenia bloku w zautomatyzowane systemy kontroli procesów (ACS TP).
- Podpisane memoranda potwierdzają niezmiennie wysoki poziom zaufania między naszymi firmami - powiedział Kirill Komarov. - Jesteśmy przekonani, że międzynarodowa współpraca wiodących liderów branży jądrowej pomoże stworzyć optymalne warunki finansowe i techniczne dla realizacji projektu elektrowni jądrowej Belene – dodał.
Wcześniej Rosatom, Framatome SAS i General Electric znalazły się na liście pięciu kandydatów do realizacji projektu elektrowni jądrowej Belene wraz z China National Nuclear Corporation (CNNC) oraz Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).
Rosatom, Framatome SAS i General Electric z powodzeniem współpracują już z przy międzynarodowych projektach, w tym w węgierskiej Elektrowni Jądrowej Paks II i fińskiej Elektrowni Jądrowej Hankikivi. Ponadto Rosatom i General Electric współpracują przy realizowanych projektach Elektrowni Jądrowej Akkuyu w Turcji i Elektrowni Jądrowej El Dabaa w Egipcie, dla których spółka joint venture między GE a Rosatom jest kompletnym dostawcą sprzętu dla wyspy turbinowej.
Projekt budowy elektrowni jądrowej Belene w północnej Bułgarii, położonej 4 km od miasta Belene i 11 km od miasta Swisztow, obejmuje budowę dwóch bloków o mocy 1000 MWe każda, z wykorzystaniem rosyjskiego wodnego reaktora ciśnieniowego WWER-1000 model V-466.
Do czasu zawieszenia projektu w 2012 roku generalnym wykonawcą budowy był Atomstroyexport, projekt techniczny został przygotowany przez Atomenergoproject, a Areva NP GmbH miał być podwykonawcą systemów elektrycznych, systemów bezpieczeństwa, systemów zarządzania i kontrola, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacja itp. Sprzęt wyprodukowany i dostarczony w 2017 roku dla wyspy jądrowej został wyprodukowany przez Izhora Plants, ZiO-Podolsk i Atommashexport, które to firmy są spółkami zależnymi rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej Rosatom.
Zgodnie z oczekiwaniami rządu bułgarskiego koszt budowy nie może przekroczyć 10 miliardów euro, a okres realizacji nie może przekroczyć dziesięciu lat od podpisania umowy inwestycyjnej. Potencjalni inwestorzy mają 90 dni na złożenie wniosków o udział w projekcie, a procedura ma zostać zakończona do 22 maja 2020 r.
Obecnie w Bułgarii pracują dwa bloki (nr 5 i 6) w elektrowni jądrowej w Kozłoduju, wyposażone w reaktory wodne ciśnieniowe WWER-1000 model V-320 o mocy netto odpowiednio 963 MWe i 1003 MWe. W 2017 roku wyprodukowały one 15 549 GWh energii elektrycznej, co stanowiło 34,29% całkowitej produkcji w kraju.
Bułgaria posiadała 6 pracujących reaktorów o łącznej mocy 3538 MWe, przy czym pod naciskami Unii Europejskiej będące w trakcie modernizacji bloki 1 i 2 zamknięto 31 grudnia 2002 roku. Bloki te zostały przyłączone do sieci w latach 1974 i 1975. Ponadto na koniec 2006 roku zamknięto kolejne bloki, tj. 3 i 4.