Serwis informacyjny
Czechy: Kolejny krok ku budowie nowego bloku w EJ Dukovany
Data dodania: środa, 29 kwietnia 2020, autor: nuclear.pl
Czeski rząd zatwierdził w poniedziałek dalsze kroki dotyczące budowy nowego bloku elektrowni jądrowej Dukovany i udzielił wicepremierowi Karlowi Havlíčkowi mandatu do prowadzenia dalszych negocjacji.
Czeski koncern energetyczny ČEZ zwrócił się w dniu 25 marca 2020 roku do urzędu ds. Bezpieczeństwa jądrowego o budowę dwóch nowych bloków jądrowych w elektrowni jądrowej Dukovany. Obecnie w elektrowni, zlokalizowanej w regionie Vysočina działają cztery bloki wyposażone w reaktory VVER-440.
- Po dzisiejszym spotkaniu rządu są jasne wzajemne relacje między państwem a inwestorem nowego bloku jądrowego, który ma zastąpić istniejącą elektrownię w Dukovanach po 60 latach jej działalności - przekazało w swoim oświadczeniu czeskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu. - Rząd i ČEZ podpiszą umowy dotyczące projektu w połowie tego roku, a przetarg na wybór dostawcy reaktora zostanie ogłoszony do końca roku - dodano.
- Dwie umowy, które rząd podpisze z ČEZ i spółką zależną Elektrárna Dukovany II, obejmują ramy projektu i jego realizację. Pierwszy z nich został przygotowany latem ubiegłego roku i obejmuje cały obszar współpracy i budowy od przetargu do eksploatacji - powiedział minister. Drugi dotyczy współpracy przy budowie nowej elektrowni jądrowej Dukovany II. - Państwo potrzebuje pewności, że wszystko zostanie ukończone zgodnie z harmonogramem, niezależnie od warunków zewnętrznych. Przewidują to umowy, które mają zostać przedłożone rządowi do zatwierdzenia do 30 czerwca - napisano w oświadczeniu.
- Musimy być samowystarczalni energetycznie, jednocześnie odchodząc od węgla i spełniając wymogi Unii Europejskiej w zakresie neutralności węglowej. Dlatego potrzebujemy nowych zasobów jądrowych, dlatego obecnie współpracujemy z Dukovany II - powiedział wicepremier i minister przemysłu, handlu i transportu Karel Havlíček.
- Nasi eksperci od energii mają codzienny kontakt z inwestorem budowlanym - ČEZ. W żadnym wypadku nie oznacza to, że państwo poniesie ryzyko biznesowe lub dodatkowe koszty związane z niewłaściwym zarządzaniem projektem budowlanym. Potrzebujemy jasnych gwarancji. Właśnie dlatego powstaje między innymi nowa ustawa o przejściu na energię niskoemisyjną, czyli umowy, które dają państwu kontrolę nad każdą ważną decyzją związaną z nowymi zasobami nuklearnymi - dodał.
ČEZ jest zobowiązany do przedstawienia modelu finansowania nowych jednostek do 31 maja, a Ministerstwo ma za zadanie przedłożyć rządowi projekt ustawy w sprawie przepisów dotyczących przejścia na gospodarkę niskoemisyjną do 30 czerwca.
Dyrektor generalny ČEZ Daniel Beneą powiedział, że dostawca technologii zostanie wybrany do końca 2022 roku, a następnie zostanie wynegocjowana szczegółowa dokumentacja umowna, w tym potwierdzone zostaną elementy lokalnego łańcucha dostaw. Dodał, że do 2024 roku zostaną podpisane umowy i zostaną podjęte dalsze kroki, takie jak uzyskanie pozwolenia na budowę.
Równolegle z podpisaniem umów państwa z inwestorem elektrowni jądrowej Dukovany będą kontynuowane negocjacje z Komisją Europejską w sprawie wsparcia publicznego.
Republika Czeska podkreśla, że energetyka jądrowa jest zieloną inwestycją. Ma zerową emisję CO2, co jest celem zarówno Republiki Czeskiej, jak i Unii Europejskiej. Ponadto budowa nowych elektrowni jądrowych jest strategicznym projektem Republiki Czeskiej, który musi szanować interesy bezpieczeństwa państwa.