Serwis informacyjny

Rozpoczął się transport bloku pływającej elektrowni jądrowej Akademik Łomonosow z Murmańska do Pevek

Data dodania: niedziela, 25 sierpnia 2019, autor: nuclear.pl

W dniu 23 sierpnia w Murmańsku odbyła się uroczysta ceremonia wysłania pływającego bloku jądrowego Akademik Łomonosow do jego stałej bazy w mieście Pewek na Czukotce, gdzie stanie się pełnoprawnym obiektem energetycznym w ramach pływającej elektrowni jądrowej. Polecenie rozpoczęcia holowania pływającego bloku jądrowego Akademik Łomonosow z Murmańska wydał Alexey Likhachev, dyrektor generalny rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej ROSATOM.

Pływająca EJ - Akademik Łomonosow, fot. Rosatom
Pływająca EJ - Akademik Łomonosow, fot. Rosatom

Akademik Łomonosow z pomocą holowników pokona dystans ponad 4700 km do specjalnie przygotowanego wybrzeża w miejscowości Pewek, gdzie po podłączeniu do sieci elektrycznej będzie działał jako część pływającej elektrowni jądrowej, dostarczając energię elektryczną do miasta Pewek i regionu autonomicznego Czukotka.

- Pływający blok jądrowy jest obsadzony wymaganą ilością personelu, który zapewnia bezpieczną eksploatację obiektów reaktora na całej trasie transportu i spełnia zasady żeglugi na wodach otwartych. Niezbędne dokumenty są sporządzane w określony sposób i przekazywane kapitanowi portu w Murmańsku. Uzyskano zezwolenie kapitana portu na wejście do obszaru wód otwartych. Nieczynne wyposażenie pływającego bloku jądrowego jest zakonserwowane i jest gotowe do transportu - powiedział Vitaliy Trutnev, szef Dyrekcji ds. budowy i eksploatacji pływającej elektrowni jądrowej (oddział Rosenergoatom) w raporcie dla kierownictwa ROSATOM.

Rosenergoatom, jako operator rosyjskich elektrowni jądrowych, podczas ceremonii otrzymał certyfikat z Rosyjskiej Księgi Rekordów, potwierdzający status Akademika Łomonosowa jako najbardziej wysuniętej na północ elektrowni jądrowej w kraju. Wcześniej ten tytuł należał do elektrowni jądrowej Bilibino. Ponadto po uruchomieniu pływającej elektrowni jądrowej liczba elektrowni jądrowych w Rosji wzrośnie z dziesięciu do 11. W przyszłości powinna ona zastąpić wycofane z eksploatacji moce wytwórcze zespołu elektrowni Chaun-Bilibino obejmującego elektrociepłownią Chaunskaja w Peweku i Elektrownię Jądrową Biblino.

Uruchomienie pływającej elektrowni jądrowej w Peveku stworzy warunki do przyspieszonego rozwoju społeczno-gospodarczego obwodu Chaunski i Czukotki jako całości. Ponadto stanie się jednym z kluczowych elementów infrastruktury w ramach programu rozwoju Szlaku Morza Północnego, zapewniając całoroczną pomoc w kruszeniu lodu, co pozwoli na realizację dużych projektów infrastrukturalnych logistycznie połączonych z portem Pewek.

Pływający blok jądrowy Akademik Łomonosow to wiodący projekt dla serii mobilnych przenośnych jednostek jądrowych małej mocy. Pływający blok jest przeznaczony do działania jako część pływającej elektrowni jądrowej na Dalekiej Północy i Dalekim Wschodzie i jest nową klasą źródeł energii opartych na rosyjskich technologiach budowy statków jądrowych. Pływająca elektrownia jądrowa została zaprojektowana z dużym marginesem bezpieczeństwa, aby przeciwdziałać zagrożeniom zewnętrznym. Blok jest wyposażony w dwa reaktory, stosowane wcześniej w lodołamaczach z napędem jądrowym, KLT-40S, które są w stanie wytwarzać do 70 MW energii elektrycznej i 50 Gcal/h energii cieplnej w nominalnym trybie pracy, co wystarcza do zapewnienia energii w mieście o populacji około 100 tysięcy osób.

Ponadto takie bloki jądrowe będą mogły działać w rejonach wyspiarskich, a zna ich podstawie można będzie budować potężną instalację odsalania wody. Obecnie rosyjska państwowa korporacja jądrowa ROSATOM pracuje już nad drugą generacją pływającej EJ, wyposażonej w zoptymalizowany blok jądrowy, który będzie mniejszy i mocniejszy niż jego poprzednik. Ma być wyposażony w dwa reaktory RITM-200M o łącznej mocy 100 MWe.


Podziel się z innymi


Komentarze