Serwis informacyjny

NuScale i SN Nuclearelectrica SA podpisały porozumienie w celu zbadania możliwości wdrożenia technologii SMR w Rumunii

Data dodania: sobota, 23 marca 2019, autor: nuclear.pl

Jak poinformowały w komunikatach z dnia 19 marca 2019 roku firmy NuScale Power oraz SN Nuclearelectrica SA podpisały porozumienie, którego celem jest wymiana informacji technicznych i ekonomicznych na temat innowacyjnej technologii jądrowej opracowanej przez NuScale. Celem niniejszego porozumienia jest ocena rozwoju, certyfikacji i budowy małych reaktorów modułowych SMR jako potencjalnego długoterminowego rozwiązania dla Rumunii.

Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale
Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale

Umowa ta stanowi sygnał zainteresowania Rumunii nowatorskimi technologiami jądrowymi nowej generacji, które w przyszłości będą uzupełniać, a następnie zastępować istniejące w Rumuni reaktory jądrowe CANDU. - Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży jądrowej, SNN rozumie specyficzne potrzeby energetyczne Rumunii - powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale. - NuScale z niecierpliwością oczekuje prezentacji bezpiecznej, skalowalnej i niezawodnej technologii jądrowej oraz współpracy z SNN w celu określenia roli, jaką technologia NuScale może odegrać w przyszłości energetycznej Rumunii - dodał Hopkins.

SNN jest operatorem jedynej rumuńskiej elektrowni jądrowej Cernavoda wyposażonej w dwa bloki jądrowe z ciśnieniowymi reaktorami ciężkowodnymi PHWR typu CANDU o mocy 650 MWe każdy, które generują ponad 17% całkowitej produkcji energii elektrycznej w Rumunii.

- Departament Energii docenia to ważne porozumienie, mające pokazać w jaki sposób modułowa technologia małych reaktorów może być stosowana w Rumunii - powiedział sekretarz ds. Energii USA Rick Perry. - Departament Energii wspiera wiele nowych podejść do wytwarzania energii elektrycznej, w tym tej innowacyjnej technologii. Jesteśmy entuzjastycznie nastawieni do przyszłych możliwości i faktu, że jesteśmy zaangażowani w rozwój najnowocześniejszej technologii jądrowej - wskazał sekretarz Perry.

- Jako jedyny producent energii jądrowej w Rumunii widzimy potencjał technologii SMR jako czystej, bezpiecznej i niedrogiej energii - powiedział Cosmin Ghita, dyrektor generalny Nuclearelectrica. - Chcemy współpracować z NuScale, aby zobaczyć, jakie ich innowacyjna technologia może przynieść korzyści konsumentom i jak sprostać potrzebom energetycznym Rumunii - wyjaśnił Ghita.

Technologia reaktora SMR firmy NuScale jest pierwszą i jedyną na świecie poddaną ocenie certyfikacji przez amerykańską Komisję Nadzoru Jądrowego (ang. Nuclear Regulatory Commission - NRC). Ocena projektu przez NRC ma zostać zakończona we wrześniu 2020 roku. NuScale podpisało dotychczas podobne umowy w sprawie oceny technologii SMR z Jordanią i Kanadą.


Podziel się z innymi


Komentarze