Serwis informacyjny
Europa ma szansę podjąć właściwą decyzję dla swoich obywateli i przemysłu
Data dodania: czwartek, 22 listopada 2018, autor: nuclear.pl
Hurtowe ceny energii elektrycznej w całej Europie odnotowały bezprecedensowy wzrost w latach 2017-2018 i mogą mieć znaczny negatywny wpływ na gospodarki europejskie. Co ciekawe, we Francji, gdzie energia jądrowa stanowi znaczącą część miksu energetycznego, wzrost cen był dużo niższy (wynosił 32%) np. w porównaniu do Niemiec - obecnie wycofujących się z energii jądrowej - gdzie wzrost cen osiągnął 87%.
Posiadanie elektrowni jądrowych w ramach miksu energetycznego pomaga stabilizować ceny energii elektrycznej, ponieważ źródło paliwa dla nich, czyli uran, jest dostępne w dużych ilościach, a jego cena ma niewielki wpływ na koszty produkcji.
Dodatkowo, decyzja polskiego rządu o inwestowaniu w energię jądrową, ogłoszona podczas nadchodzącego COP24 pokaże, że Polska zobowiązuje się do zmniejszenia emisji CO2 zgodnie z porozumieniem paryskim.
Na poziomie europejskim oczekuje się że Komisja Europejska wyznaczy nowe cele obniżania emisyjności do 95% do 2050 roku, co zostanie opublikowane dniu 28 listopada 2018 roku w strategii dotyczącej długoterminowych redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE.
Inwestowanie w zakresie niskoemisyjnej energii jądrowej umożliwi Polsce zmniejszenie emisji CO2 i innych zanieczyszczeń powietrza (np. NOx i SO2), zapewniając jednocześnie ludziom i przemysłowi dostęp do potrzebnej energii elektrycznej, wtedy kiedy jej potrzebują. A wszystko to przy akceptowalnych kosztach dla konsumentów.
Powyższe wnioski pochodzą z posiedzenia na wysokim szczeblu w drugim dniu World Nuclear Spotlight Poland, które zgromadziło interesariuszy Polskiego Programu Energetyki Jądrowej, Ministerstwa Energii, a także World Nuclear Association i FORATOM.
Źródło: WNN, Portal nuclear.pl