Serwis informacyjny

Minister Krzysztof Tchórzewski: energia jądrowa to stabilne dostawy energii elektrycznej

Data dodania: wtorek, 20 listopada 2018, autor: nuclear.pl

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski wziął udział w konferencji World Nuclear Spotlight Poland zorganizowanej przez World Nuclear Association oraz FORATOM na zaproszenie Ministerstwa Energii. W spotkaniu, które odbyło się 20 listopada 2018 roku w Warszawie, uczestniczyli przedstawiciele międzynarodowych podmiotów sektora jądrowego oraz polskich firm, instytucji i ośrodków naukowych.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski, fot. ME
Minister energii Krzysztof Tchórzewski, fot. ME

- Ministerstwo Energii wewnętrznie, w ramach kierownictwa, podjęło decyzję, że chcemy w naszym miksie energetycznym widzieć energetykę jądrową. Polityka energetyczna, która wymusza spadek zużycia węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spotyka się z rosnącym zapotrzebowaniem na tą energię - powiedział minister Tchórzewski podczas wystąpienia inauguracyjnego.

Energetyka jądrowa to odpowiedź na wyzwania stojące przed polską gospodarką i sektorem energetycznym, szczególnie w kontekście wymogów UE. Polityka klimatyczna Unii Europejskiej i pakiet zimowy wymuszają dalszy spadek udziału węgla w produkcji energii elektrycznej przy jednoczesnym rosnącym zapotrzebowaniu na prąd.

- Biorąc pod uwagę ambicje społeczne i rozwój gospodarczy, zużycie energii elektrycznej w Polsce na pewno wzrośnie o 20 proc., a niektórzy wskazują, że ten wzrost może być i 25 proc. - zaznaczył Tchórzewski. - Musimy wprowadzić źródło energii, które obniży średni poziom emisji CO2. Energetyka jądrowa jako zeroemisyjna gwarantuje nam osiągnięcie zakładanego celu emisyjnego.

Jak zaznaczył szef resortu energii, wdrożenie energetyki jądrowej to inwestycja w rozwój polskiej myśli technicznej i gospodarki. Dla polskiego przemysłu to z kolei możliwość realizacji zaawansowanych technologicznie projektów, które w skali całej gospodarki mogą przyczynić się do powstania stabilnych miejsc pracy o wysokiej wartości dodanej. - Rozwój sektora jądrowego w Polsce może stanowić także istotny czynnik przyśpieszenia transferu technologii i rozwoju wielu pochodnych branż - zaznaczył Tchórzewski.

Minister energii zwrócił uwagę, że na etapie inwestycyjnym energetyka jądrowa jest droga, jednak produkcja energii w jej ramach jest najtańsza – ze względu na niskie koszty paliwa, długi czas eksploatacji (nawet 80 lat) i bezemisyjność.

- Koszty paliwa i emisji CO2 stanowią aż 70 - 80% kosztów wytwarzania prądu w elektrowni gazowej, podczas gdy w jądrowej jest to zaledwie 10%. Rosnące w ostatnim czasie ceny uprawnień do emisji CO2 jeszcze bardziej tę różnicę podkreślają na korzyść atomu - podsumował Krzysztof Tchórzewski.

- Patrząc z takiego punktu widzenia wszystko wskazuje na to, że jako Polska powinniśmy iść w tym kierunku. Jako minister energii ten kierunek popieram, a nawet ostro walczę w ramach polskiej polityki, żeby energetyka jądrowa znalazła swoje miejsce w Polsce - poinformował Tchórzewski dodając, że w perspektywie 2040 roku chciałby aby energetyka jądrowa osiągnęła wielkość nawet do 10 GW. - Jak praktycznie to wyjdzie, to zobaczymy, będę zadowolony nawet jeśli to będzie tylko 6 GW - dodał na koniec Tchórzewski.

Źródło: ME, Portal nuclear.pl


Podziel się z innymi


Komentarze