Serwis informacyjny

Rosjanie dostarczą paliwo jądrowe do reaktora MARIA

Data dodania: wtorek, 29 grudnia 2015, autor: nuclear.pl

Rosyjska spółka TWEL dostarczy nisko wzbogacone paliwo jądrowe do jedynego w Polsce badawczego reaktora MARIA - poinformował w poniedziałek PAP Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Reaktor Maria, fot. NCBJ
Reaktor Maria, fot. NCBJ

TWEL to paliwowa spółka rosyjskiego Rosatomu. Spółka podaje, że nisko wzbogacone paliwo zostało specjalnie stworzone dla MARII. TWEL dostarcza paliwo jądrowe do 74 reaktorów w Rosji i 15 w Europie i Azji.

Jak wyjaśnił PAP Strupczewski, rosyjska oferta była najtańsza, a po drugie, firma ma doświadczenie w produkcji paliwa tzw. rurowego.

- Reaktor Maria był zaprojektowany i zbudowany przez polskich inżynierów i prawie wszystkie jego elementy były wykonane w Polsce. Do tych nielicznych wyjątków, które nie były możliwe do wykonania w Polsce, należało wysoko wzbogacone paliwo, bo takiego paliwa nigdy się w Polsce nie produkowało, więc dostarczono go z ZSRR - powiedział Strupczewski.

Pierwsze paliwo miało wysokie - rzędu 80 proc. wzbogacenie uranu 235. Jednak od pewnego czasu na całym świecie dąży się do zapobieżenia rozprzestrzeniania się wysoko wzbogaconego uranu, czyli takiego, z jakiego można zrobić bombę. Dlatego wymienia się paliwo na nisko wzbogacone.

Jednak w MARII - w przeciwieństwie do zachodnich reaktorów - paliwo znajduje się w specjalnych rurach, a nie płytkach.

- Amerykanie opłacili nam pierwsze nisko wzbogacone paliwo, które zawierało 20 proc. uranu. To jednak było kłopotliwe, bo rdzeń reaktora jest bardzo ograniczony, paliwo znajduje się w bardzo cieniutkich rurkach, grubości rzędu 2 mm, zmieszczenie tam pewnej ilości uranu wzbogaconego czterokrotnie mniej niż pierwotnie, było problemem.

Jak dodaje Strupczewski, choć obecnie w jedynym polskim reaktorze znajduje się paliwo francuskie, to w ostatnim przetargu zdecydowano się na wybór rosyjskiej spółki

- Oprócz kryterium cenowego zdecydował fakt, że Rosjanie mają bardzo dobrze opanowaną technikę robienia elementów rurowych i robią to lepiej niż ktokolwiek na świecie - dodał Strupczewski.

Badawczy reaktor jądrowy MARIA jest obecnie jedynym w Polsce działającym reaktorem jądrowym. Jego moc wynosi 30 MW. Budowę MARII rozpoczęto w czerwcu 1970 r., a uruchomiony został w grudniu 1974 w ówczesnym Instytucie Badań Jądrowych (IBJ).

Jest to reaktor doświadczalno-produkcyjny obecnie przeznaczony m.in. do napromieniania materiałów tarczowych do produkcji radioizotopów, badań materiałowych i technologicznych neutronowej modyfikacji materiałów, badań fizycznych i neutronograficznych, wykorzystania wiązek neutronów dla celów medycznych, celów szkoleniowych w zakresie fizyki i techniki reaktorowej.

Żródło: PAP - Nauka w Polsce


Podziel się z innymi


Komentarze