Serwis informacyjny
Spektakularny montaż kopuły reaktora EPR w elektrowni Flamanville
Data dodania: środa, 17 lipca 2013, autor: polska.edf.com
EDF zakończył właśnie instalację kopuły na budynku reaktora EPR w Flamanville osiągając w ten sposób symboliczny etap jego budowy.

Do tej wyjątkowej operacji koniecznie było sprowadzenie jednego z najmocniejszych dźwigów na świecie. Wysoki na 200 metrów (to dwie Statuy Wolności) "Big Benny" może unieść ważącą 260 ton kopułę EPR we Flamanville o średnicy 43 metrów. Gwarancją szczelności struktury będzie zespawanie całej kopuły, która następnie będzie pokryta siedmioma tysiącami ton betonu dla zwiększenia jej wytrzymałości.
Kopułę położyła firma Bouygues Construction, która wykonuje wszystkie prace budowlane na budowie EPR we Flamanville. Przygotowania do operacji trwały cztery miesiące, a zaangażowanych w nią było 30 pracowników Bouygues Construction.
Rozpoczyna się końcowy etap budowy EPR we Flamanville: wykonano 95% prac budowlanych i 46%elektromechanicznych prac montażowych. W najbliższych miesiącach do przykrytego kopułą budynku reaktora zostaną wprowadzone komponenty reaktora jądrowego (wytwornice pary, zbiornik reaktora, stabilizator ciśnienia itd.). W pierwszym półroczu tego roku wykonano pierwsze próby elektryczne, zmontowano rurociągi pary w maszynowni i zabudowano pierwsze szafy systemu sterowania, który docelowo będzie służył do kontroli, nadzoru, ochrony i sterowania reaktorem EPR.
- Wszyscy, którzy uczestniczyli w tej wymagającej budowie są dziś dumni z wykonanej pracy, która jest decyzyjnym etapem dla przyszłości EPR - powiedział Hervé Machenaud, dyrektor wykonawczy EDF ds. wytwarzania i inżynierii.
EDF, jako architekt-integrator, kieruje budową tej elektrowni jądrowej, która jest pierwszą powstającą po piętnastu latach przerwy we Francji. Pierwszy prąd z elektrowni ma popłynąć do sieci w 2016 r. Jej moc, 1650 MWe, pozwoli zaopatrzyć w energię elektryczną obszar zamieszkały przez półtora miliona osób.
W rozpoczętą w grudniu 2007 r. budowę reaktora EPR w elektrowni Flamanville zaangażowały się wszystkie podmioty francuskiego przemysłu jądrowego. W 2012 r. na budowie pracowało do 3200 osób (60% pracowników regionalnych, 2600 pracowników firm zewnętrznych i 600 pracowników EDF), które przepracowały łącznie 5 milionów godzin. Budowa jest pod stałą kontrolą francuskiego Urzędu Dozoru Jądrowego (ASN).