Serwis informacyjny
Czeski sąd wstrzymuje podpisanie umowy na budowę nowych bloków jądrowych
Data dodania: środa, 7 maja 2025, autor: nuclear.pl
Sąd rejonowy w Brnie tymczasowo zablokował podpisanie wartego 18 miliardów dolarów kontraktu na budowę dwóch bloków w Elektrowni Jądrowej Dukovany przez koreańską firmę Korea Hydro & Nuclear Power.

Decyzja, ogłoszona na dzień przed planowaną uroczystością podpisania umowy, jest wynikiem skargi złożonej przez francuską spółkę EDF, która zakwestionowała procedurę przetargową.
W lipcu 2024 roku KHNP została wybrana jako preferowany wykonawca w przetargu na budowę nowych bloków jądrowych w Czechach, pokonując francuską firmę EDF i amerykańską Westinghouse. Westinghouse została wykluczona z końcowej fazy przetargu z powodu niespełnienia postawionych warunków.
EDF oraz Westinhuose złożyły odwołanie do czeskiego urzędu antymonopolowego ÚOHS (cz. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) twierdząc, że proces przetargowy nie był przejrzysty i sprawiedliwy.
Skarga Westinghouse została oddalona z powodu przekroczenia o ponad dwa lata (sic!) terminu jej wniesienia, zaskarżony przez spółkę został bowiem tryb przetargu, który był znany od marca 2022 roku. Z kolei w odniesieniu do skargi EDF, który stwierdził, że nie przestrzegano zasad zamówień publicznych, urząd nie znalazł podstawy prawnej, która pozwalałaby ją podtrzymać. Obaj wnioskodawcy podnieśli również domniemane naruszenia przez KHNP dyrektywy w sprawie dotacji zagranicznych. W tych częściach ÚOHS odrzucił wnioski, ponieważ nie stwierdził niezgodności z ustawą o zamówieniach publicznych. Tę kwestię EDF zaskarżył osobno do Komisji Europejskiej, która zapowiedziała, że przyjrzy się tej sprawie.
Po odrzuceniu przez ÚOHS, w listopadzie 2024 roku, wniesionego odwołania, EDF skierował sprawę do sądu regionalnego w Brnie, który zdecydował o wstrzymaniu podpisania umowy do czasu rozpatrzenia sprawy.
Czeski rząd oraz koncern energetyczny ČEZ podkreślają, że proces przetargowy był przeprowadzony zgodnie z obowiązującym prawem, oferta KHNP była najbardziej korzystna pod względem ceny oraz rozwiązań technologicznych i liczą na szybkie rozstrzygnięcie sporu oraz kontynację projektu zgodnie z planem.
Decyzja sądu jest środkiem tymczasowym i nie przesądza o ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy. Proces sądowy może potrwać kilka miesięcy, a jego wynik będzie miał istotne znaczenie dla przyszłości czeskiej energetyki jądrowej oraz pozycji KHNP na europejskim rynku.