Serwis informacyjny

Atomowe ambicje Polski pod lupą

Data dodania: czwartek, 20 grudnia 2012, autor: nuclear.pl

Energia z atomu jest bezpieczna, czysta i przynosi oszczędności - mówili na międzynarodowej konferencji w Warszawie przedstawiciele rządu oraz zwolennicy planów budowy w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej.

Hanna Trojanowska, fot. Ministerstwo Gospodarki
Hanna Trojanowska, fot. Ministerstwo Gospodarki

W zorganizowanym 29 listopada br. w Hotelu Sheraton przez PowerMeetings.pl oraz magazyn The Warsaw Voice, przy współpracy z PGE Energia Jądrowa Międzynarodowym Forum Energetyki Jądrowej udział wzięło prawie 200 osób, w tym dyplomaci z USA, Wielkiej Brytanii, Japonii i Francji oraz eksperci z całego świata.

Energetyka jądrowa jest ważna, ale nie jest panaceum

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną oraz wywiązać się z międzynarodowych zobowiązań zakładających ograniczanie źródeł energii powodujących szkodliwe emisje, władze Polski planują około roku 2023 wybudować pierwszą elektrownię jądrową w kraju. Kolejna elektrownia o podobnej mocy ok. 3 tys. MW ma zostać zbudowana w terminie późniejszym.

Według Hanny Trojanowskiej, Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, uruchomienie łącznie 6 tys. MW mocy zainstalowanej w polskich elektrowniach atomowych umożliwi redukcję emisji dwutlenku węgla o 47 milionów ton rocznie w porównaniu do energii uzyskiwanej z paliw kopalnych. "Energetyka jądrowa nie jest panaceum na nasze wszystkie problemy energetyczne, ale stanowi oczywiście bardzo ważną część ich rozwiązania - powiedziała Hanna Trojanowska. Dodała też, że "program budowy w Polsce elektrowni jądrowej może stać się kołem zamachowym rozwoju kraju oraz poprawić innowacyjność i konkurencyjność całej polskiej gospodarki".

- Nie mamy wyjścia. Przyszłością jest dla nas jedynie węgiel i energetyka jądrowa - ocenił w czasie Forum prof. dr hab. inż. Andrzej Grzegorz Chmielewski, Dyrektor Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej. Andrzej Boroń, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Elektryków Polskich ujął temat bardziej odważnie, stwierdzając że energetyka jądrowa to przyjazne środowisku źródło energii elektrycznej. Według niego to także energia tania, znacznie tańsza niż ta otrzymywana z wiatru i słońca. Andrzej Boroń określił program inwestycji w energetykę jądrową jako strategiczne rozwiązanie zapewniające Polsce bezpieczeństwo energetyczne na wiele lat. Zauważył również, że zasoby węgla wystarczą na około 40 lat, po czym trzeba będzie znaleźć jakieś inne źródło energii.

- Obecnie światowa opinia publiczna dzieli się na zwolenników i przeciwników energetyki jądrowej. Przeciwnicy energetyki jądrowej wskazują m.in. na skażenie środowiska, wzrost zachorowalności na choroby nowotworowe czy niebezpieczeństwo związane z utylizacją odpadów promieniotwórczych. Opinia taka jest podtrzymywana przez nagłaśnianie i wyolbrzymianie dotychczasowych awarii w elektrowniach jądrowych. Nowoczesne rozwiązania technologiczne stosowane obecnie w energetyce jądrowej zapewniają zdecydowanie większą niż wcześniej niezawodność, ekonomiczność i bezpieczeństwo ludzi oraz lepszą ochronę środowiska - stwierdził na Forum dr inż. Krzysztof Rzymkowski, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Jądrowej (SEREN). Przytoczył przy tym opinię James'a Ephraim'a Lovelock'a, brytyjskiego naukowca, ekologa, członka stowarzyszenia Environmentalists For Nuclear Energy (Ekolodzy na Rzecz Energii Nuklearnej), który uważa wręcz, że tylko energia jądrowa może wstrzymać proces globalnego ocieplenia i jest jedynym realnym alternatywnym i bezpiecznym źródłem energii dla paliw kopalnych, dostarczającym w sposób stabilny energię na wielką skalę przy jednoczesnym braku emisji gazów cieplarnianych.

Rządowa propaganda

Dariusz Szwed, Przewodniczący Partii Zielonych 2004, jako jedyny uczestnik panelu dyskusyjnego wyrażał sprzeciw wobec energii atomowej. Jego zdaniem, wbrew "rządowej propagandzie", społeczeństwo polskie jest przeciwne energetyce jądrowej, a oficjalna kampania medialna skupiająca się na tej gałęzi energetyki jest nieskuteczna. Dariusz Szwed stwierdził również, że rząd polski usiłuje płynąć pod prąd w sytuacji, gdy sąsiadujące z Polską Niemcy, podobnie jak Szwajcaria i Belgia, zdecydowały o zamknięciu swoich elektrowni atomowych i skierowaniu wydatków na odnawialne źródła energii. Francja z kolei zamierza zredukować udział energetyki jądrowej w swoim bilansie energetycznym do 50% w roku 2025.

Opinię, że nowoczesne technologie nuklearne są bezpieczne wyraził natomiast Robert Pearce, Dyrektor Międzynarodowego Projektu Budowy reaktora AP1000 w amerykańskiej firmie Westinghouse Electric Company, która jest wiodącym dostawcą technologii jądrowych. - Nie musieliśmy wprowadzać żadnych zmian w wyniku testów obciążeniowych czy przeglądów przeprowadzonych po katastrofie w Fukushimie. Nasz reaktor już jest tak zaprojektowany, żeby wytrzymywać takie problemy, jakie tam wystąpiły - mówił Robert Pearce, odnosząc się do zeszłorocznego trzęsienia ziemi i wywołanej nim fali tsunami, która zalała elektrownię atomową Daiichi w japońskiej Fukushimie, doprowadzając do największego kryzysu atomowego od czasu katastrofy w Czarnobylu z roku 1986. Północ Europy jest natomiast "obszarem spokojnym pod względem aktywności sejsmicznej" - dodał Robert Pearce, którego firma zaprojektowała ponad połowę reaktorów pracujących w elektrowniach atomowych na świecie.

Kwestie bezpieczeństwa jądrowego, w kontekście budowy "infrastruktury bezpieczeństwa" poruszał też na Forum prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych, a także dr inż. Gracjan Wiśniewski, Wicedyrektor Zespołu Koordynacji Inspekcji w Urzędzie Dozoru Technicznego, który omówił nałożone przepisami prawa zadania UDT podczas budowy, rozruchu i eksploatacji elektrowni jądrowej, wykonywane w celu zapewnienia jej bezpiecznego funkcjonowania.

Niezbędne wsparcie Kościoła

Anna Nietyksza, Prezes Zarządu EFICOM, grupy konsultingowej specjalizującej się w doradztwie biznesowym i inwestycyjnym, stwierdziła, że w chwili obecnej 54% Polaków postrzega energetykę jądrową negatywnie. Jej zdaniem, aby przekonać sceptyków potrzeba skutecznej kampanii, a wpływowy Kościół Katolicki ma tu do odegrania kluczową rolę. Bez poparcia Kościoła i przekonania hierarchów o tym, jak bezpieczna jest energetyka jądrowa, nie będzie w Polsce elektrowni atomowych, powiedziała Anna Nietyksza.

Poseł Andrzej Czerwiński, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, odniósł się do wyrażanych wątpliwości, czy inwestycje w polską energetykę jądrową mają silne i stabilne wsparcie polityczne. Uczestnicy konferencji usłyszeli od niego, że większość polskich parlamentarzystów popiera energię atomową, a spośród sześciu partii politycznych w parlamencie tylko jedna - i to w dodatku nieduża - twierdzi, że energia jądrowa jest niepotrzebna.

Jaki model finansowania?

Pierwszą w Polsce elektrownię jądrową ma - decyzją rządu - wybudować w naszym kraju firma PGE Energia Jądrowa. - PGE EJ kończy właśnie prace nad modelem finansowania elektrowni jądrowej. Następnie koncern będzie chciał rozpocząć rozmowy na jego temat z pozostałymi zainteresowanymi podmiotami - poinformowała na Międzynarodowym Forum Energetyki Jądrowej Marzena Piszczek, Wiceprezes PGE Energia Jądrowa. Dodała, że "elektrownia jądrowa nie powstanie bez pomocy państwa", potwierdzając tym samym wyrażane w wywiadach prasowych słowa prezesa PGE, Aleksandra Grada.

Rekomendowane sposoby wsparcia elektrowni przez państwo to, w ocenie Marzeny Piszczek, "zestaw różnych instrumentów, bo nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania. Będą one dotyczyły z jednej strony samego rynku energii, obrotu nią, z drugiej zabezpieczeń finansowych, do których należą gwarancje rządowe, list gwarancyjny i inne sposoby, które zagwarantują nam ekonomiczną przewidywalność projektu".

Wśród potencjalnych modeli wsparcia, oprócz gwarancji rządowych, wymienia się także np. kontrakty różnicowe, taryfy gwarantowane, czy pierwszeństwo sprzedaży energii na rynku.

PGE będzie także oczekiwała zaangażowania w spółkę jądrową inwestora strategicznego, a także częściowego pozyskania finansowania przez dostawcę technologii.

Zarówno GE Hitachi, jak i Westinghouse prowadzą już rozmowy z podmiotami zainteresowanymi uczestniczeniem w polskiej spółce. Jak poinformował podczas Forum Ziemowit Iwański, odpowiedzialny za działalność amerykańsko-japońskiej spółki w Polsce (GE Hitachi), nie brakuje zainteresowanych projektem.

Kształcenie kadr

- Czy jeśli pokonamy trudności związane akceptacją społeczną, lokalizacją i zebraniem niezbędnych funduszy na budowę elektrowni jądrowej w naszym kraju, to będziemy mieli fachowców, którzy nam ten reaktor wybudują oraz będą potrafili nim zarządzać? - pytał na konferencji m.in. prof. dr hab. inż. Andrzej Kraszewski, reprezentujący Wydział Inżynierii Środowiska na Politechnice Warszawskiej, Minister Środowiska w latach 2010-2011. Pozytywnie na tak zadane pytanie odpowiedzieli w czasie Forum dr hab. inż. Jerzy Cetnar, Kierownik Katedry Energetyki Jądrowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz prof. dr hab. inż. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej.

Międzynarodowe Forum Energetyki Jądrowej już za nami. Wszystkim uczestnikom, prelegentom oraz moderatorom paneli dyskusyjnych dziękujemy za udział w tym, jak się okazało, niezwykłym wydarzeniu.

Jak wynika z informacji zwrotnych zebranych w trakcie Forum, spotkanie zostało ocenione jako merytorycznie bardzo ciekawe, a prelegenci i moderatorzy chwaleni za wysoki poziom wystąpień. Konferencja, na której można było omówić najważniejsze aspekty tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest budowa siłowni jądrowej w naszym kraju, w gronie najbardziej zainteresowanych liderów instytucji krajowych i zagranicznych - okazała się być strzałem w dziesiątkę.

Bardzo dziękujemy PGE Energia Jądrowa, Partnerowi Forum za wsparcie przy organizacji spotkania.

Złotym Sponsorem konferencji była firma Westinghouse-Toshiba. Srebrnym Sponsorem było KGHM Polska Miedź SA, Partnerem Merytorycznym UDT, Partnerem Wspierającym GE Hitachi-Hitachi GE, Partnerem Transportowym - SIXT rent a car.

Bardzo dziękujemy wszystkim instytucjom zaangażowanym we współpracę: Instytutowi Chemii i Techniki Jądrowej, Kancelarii Prawnej WEIL, Stowarzyszeniu Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej, EFICOM SA, AMEC oraz Patronom Honorowym: Narodowemu Centrum Badań Jądrowych, Politechnice Warszawskiej, Politechnice Gdańskiej, a także Stowarzyszeniu Elektryków Polskich.

Cieszymy się, iż nasze przedsięwzięcie zyskało także poparcie mediów. Wśród Patronów Medialnych znalazły się już: Polska Agencja Prasowa, Centrum Informacji o Rynku Energii, portale: elektrownia-jądrowa.pl, nuclear.pl, ebe.org.pl, eitj.pl, biznespolska.pl, BizPoland Magazine, energetykon.pl, ekoatom.com.pl; pisma branżowe ProAtom, Energia Gigawat oraz Świat Nauki.

Zapraszamy do współpracy przy kolejnych projektach!

PK

Renata Kałużna
Dyrektor Zarządzający
SC Consulting / PowerMeetings.pl

Juliusz Kłosowski
Dyrektor Generalny
The Warsaw Voice

Agnieszka Kozłowska
Project Manager
SC Consulting / PowerMeetings.pl

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze