Serwis informacyjny

Nieplanowane wyłączenia EJ Brunsbuttel i Krummel

Data dodania: wtorek, 2007.07.17, autor: cire.pl

Vattenfall spotkał się z krytyką niemieckich mediów z powodu braku wystarczających informacji o nieplanowanych wyłączeniach elektrowni jądrowych w Brunsbüttel i Krümmel w pobliżu Hamburga, do jakich doszło pod koniec czerwca.

Vattenfall traktuje tę krytykę bardzo poważnie i dokłada wszelkich starań, aby odpowiedzieć na wątpliwości niemieckiej opinii publicznej.

- Zdajemy sobie sprawę, że opinia publiczna oczekuje szybszego przekazywania pełniejszych informacji. Będziemy dążyć do spełnienia tych oczekiwań i na bieżąco informować o działaniach podejmowanych w elektrowniach - powiedział dr Thomauske, Dyrektor ds. Energii Jądrowej Vattenfall Europe.

W przyszłości Vattenfall Europe będzie upubliczniał raporty z incydentów przekazywane organom nadzoru. Ponadto szczegółowe informacje o innych zdarzeniach, które mogą zainteresować opinię publiczną, będą umieszczane na stronie internetowej Vattenfall Europe.

Elektrownia w Brunsbüttel została odłączona od sieci elektrycznej 28 czerwca, a następnie wyłączona po tym, jak doszło do zwarcia w aparaturze rozdzielczej znajdującej się poza elektrownią. Przeprowadzone śledztwo wykazało, że zwarcie było spowodowane zewnętrzną awarią w sieci elektrycznej. Trzy dni później elektrownia została z powrotem podłączona do sieci elektrycznej.

W tym samym dniu, w którym zdarzył się incydent w elektrowni Brunsbüttel, doszło do pożaru transformatora w elektrowni jądrowej w Krümmel spowodował gwałtowne zatrzymanie pracy reaktora i nagłe wahania ciśnienia w systemie obiegu wody. Urząd nadzoru energetyki jądrowej uznał, że do incydentu doszło z powodu błędu człowieka. Prokuratura z Lubeki przeprowadziła w elektrowni rewizję, żeby ustalić, kto owego dnia nadzorował reaktor. Vattenfall nie chciał ujawnić, która z 20 osób przebywających wówczas w dyspozytorni ponosiła odpowiedzialność.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze