poprzednie « wiadomości (1-5) z 5 » następnenauka
2 marca Polskie Elektrownie Jądrowe zawarły porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Warszawskim zakładające współpracę na rzecz kształcenia kadr dla sektora energetyki jądrowej w Polsce.
czytaj więcejnauka
Dziś w Ambasadzie Francji w Warszawie, w obecności Frédérica Billet, Ambasadora Francji w Polsce, Międzynarodowy Instytut Energii Jądrowej I2EN podpisał porozumienia o współpracy z Politechniką Warszawską i Uniwersytetem Warszawskim. Podobne porozumienie z AGH zostanie zawarte w najbliższych dniach.
czytaj więcejnauka
Kiedy zbyt mocno nadmuchany balon pęka, to jego kawałki odlatują w przeciwne strony, wykonując przy tym przeróżne powietrzne ewolucje. Podobnie przebiega proces rozszczepienia jądra atomowego. Moment pędu w rozszczepieniu jąder atomowych opisali naukowcy w czasopiśmie „Nature”. Wśród nich są także przedstawiciele Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.
czytaj więcejenergetyka
Podczas dzisiejszego briefingu prasowego koreańska firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) z zadowoleniem odniosła się do przyjęcia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, którego celem jest budowa elektrowni jądrowych o mocy zainstalowanej 6 – 9 GW w oparciu o duże sprawdzone reaktory wodno-ciśnieniowe. Spółka przedstawiła swoje globalne kompetencje w dziedzinie energetyki jądrowej oraz zadeklarowała chęć podzielenia się z Polską swoim blisko 50-letnim doświadczeniem w budowie i eksploatacji najnowszej generacji elektrowni jądrowych.
czytaj więcejnauka
Naukowcy z Wydziału Fizyki UW oraz z Narodowego Centrum Badań Jądrowych wskazują na możliwość wytworzenia w laboratoriach w niedługim czasie dwóch nowych pierwiastków superciężkich oraz kilku nowych izotopów pierwiastków już odkrytych. W obliczeniach uwzględniających nie brane wcześniej pod uwagę procesy wykorzystano model teoretyczny stworzony w Warszawie.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1-5) z 5 » następne