poprzednie « wiadomości (1-5) z 5 » następneenergetyka
120 osób wzięło udział w formule stacjonarnej, a ponad 300 osób śledziło transmisję online. Konferencja organizowana przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię zgromadziła i zachęciła do dyskusji ekspertów, aktywistów i samorządowców.
czytaj więcejenergetyka
Rząd brytyjski opublikował projekt decyzji o objęciu projektu Sizewell C nowym modelem finansowym o nazwie RAB oraz udostępnił do konsultacji projekt szczegółowych przepisów regulujących przychody ze sprzedaży energii dla inwestora w tym modelu.
czytaj więcejenergetyka
International Journal of Management and Economics, czasopismo naukowe warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, opublikowało artykuł Łukasza Sawickiego z Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz dr Bożeny Horbaczewskiej z SGH poświęcony innowacyjnemu modelowi finansowania inwestycji w energetykę jądrową.
czytaj więcejenergetyka
Wybór modelu biznesowego dla polskich elektrowni jądrowych to jedna z najważniejszych decyzji gospodarczych, jaką podejmie rząd. Zaważy ona na rozwoju całej gospodarki na kolejnych kilka dekad. Może także wesprzeć jej odbudowę po kryzysie wywołanym pandemią – wynika z raportu Instytutu Sobieskiego „Energetyka jądrowa dla Polski”. Eksperci podkreślają w nim, że Polski nie stać już na węgiel, a koszty energii elektrycznej generowanej przez atom należą do najniższych, co może przełożyć się na rachunki dla odbiorców. Dlatego rząd powinien priorytetowo potraktować projekt budowy reaktorów jądrowych.
czytaj więcejenergetyka
Pierwsza elektrownia jądrowa ma zacząć działać w Polsce za 12 lat. Dzięki obniżeniu kosztów energii i zmniejszeniu jej emisyjności atom pozwoli utrzymać 1,3 mln miejsc pracy w najbardziej energochłonnych branżach. Stworzy też kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy, chociaż będzie to wymagało wielu lat szkoleń, zmian w systemie edukacji zawodowej i pozyskiwania specjalistów z zagranicy. Eksperci oceniają, że polski przemysł ma zasoby kadrowe i kompetencyjne, dzięki którym w dużym stopniu może uczestniczyć w programie budowy i eksploatacji reaktorów jądrowych. To w sumie blisko 400 firm, które bądź uczestniczą w podobnych projektach za granicą, bądź też posiadają kompetencje, które umożliwią im płynne przejście do tego sektora.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1-5) z 5 » następne