Serwis informacyjny

Wielka Brytania dopracowuje szczegóły finansowania nowych EJ

Data dodania: piątek, 17 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

Rząd brytyjski opublikował projekt decyzji o objęciu projektu Sizewell C nowym modelem finansowym o nazwie RAB oraz udostępnił do konsultacji projekt szczegółowych przepisów regulujących przychody ze sprzedaży energii dla inwestora w tym modelu.

Wizualizacja EJ Sizewell C, fot. EDF Energy
Wizualizacja EJ Sizewell C, fot. EDF Energy

Jak podano na stronie internetowej rządu nowy model finansowy zapewni projektom jądrowym niezbędne wsparcie finansowe i przyciągnie inwestorów prywatnych. W ramach nowego modelu Regulated Asset Base (RAB, pol. Wartość Regulacyjna Aktywów, WRA) projekty inwestycyjne EJ będą otrzymywać regulowane płatności (red. przychody) od dostawców energii elektrycznej (red. spółek obrotu). Inwestycja Sizewell C w Suffolk z dwoma blokami EPR może być pierwszym projektem jądrowym, w którym zastosowany zostanie ten model, w zależności od wyniku prowadzonych obecnie negocjacji.

W ramach poprzedniego mechanizmu wspierania nowych projektów jądrowych - systemu kontraktów różnicowych CfD (ang. Contracts for Difference) - inwestorzy musieli z góry sfinansować cały koszt budowy EJ, a przychody zaczęli otrzymywać dopiero wtedy, gdy elektrownia zaczęła wytwarzać energię elektryczną. Model ten doprowadził do anulowania projektów takich jak Wylfa Newydd (Hitachi) i Moorside (Toshiba).

W ramach nowego modelu RAB inwestorzy prywatni uzyskują większą pewność dzięki niższej i bardziej wiarygodnej stopie zwrotu na wczesnych etapach projektu, co obniża koszty jego finansowania, a ostatecznie - jak twierdzi rząd - pomaga obniżyć rachunki za energię elektryczną konsumentów. Zdaniem rządu, w sumie odbiorcy energii zaoszczędzą ponad 30 mld GBP w okresie eksploatacji każdej nowej dużej elektrowni jądrowej w porównaniu z kontraktem różnicowym (CfD). Jednocześnie zauważa, że rachunki za prąd wzrosną o kilka funtów miesięcznie w okresie budowy.

W oparciu o model RAB rząd chce zbudować do 2030 roku do 8 nowych reaktorów jądrowych, co zwiększy moc brytyjskiej energetyki jądrowej do 24 GW do 2050 roku.

Projekt decyzji o przyznaniu inwestorowi i operatorowi Sizewell C wsparcia w ramach modelu RAB wynika z zapisów nowej ustawy o finansowaniu energii jądrowej [Nuclear Energy (Financing) Act]. Po przyjęciu decyzji rząd ma rozpocząć negocjacje z inwestorem w sprawie warunków wsparcia. Zgodnie z wymogami ustawy dokument jest obecnie konsultowany z Agencją Ochrony Środowiska (ang. Environment Agency), urzędem dozoru jądrowego ONR (ang. Office for Nuclear Regulation), urzędem regulacji energetyki (Ofgem) i inwestorem [NNB Generation Company (SZC) Limited]. Konsultacje zakończą się 4 lipca.

Model RAB i model kontraktów różnicowych CfD nie są jedynymi modelami rozważanymi w Europie dla projektów nowych EJ. W Finlandii dla porzuconego niedawno projektu Hanhikivi zastosowano zmodyfikowaną wersję model Mankala. W Czechach dla Dukovany-5 rząd planuje wdrożenie zmodyfikowanego CfD z dotacjami z budżetu państwa.

W Polsce rząd nie ogłosił w jakim modelu ma być realizowany Program polskiej energetyki jądrowej. Do tej pory w dyskusji publicznej pojawił się jedynie opracowany przez polskich specjalistów Model SaHo, w którym państwo buduje elektrownię, a następnie sprzedaje ją odbiorcom końcowym (przemysł, transport, mniejsze przedsiębiorstwa, gospodarstwa domowe itp.), aby mogły odbierać energię z własnego źródła po kosztach produkcji, bez marży zysku dla firm energetycznych. Zdaniem autorów tego modelu, może on znacząco obniżyć odbiorcom rachunki za prąd, a jednocześnie nie obarcza ich ryzykiem inwestycji i nie zmusza do jej finansowania jak inne modele – jest w pełni dobrowolny.

Propozycje szczegółów RAB: https://www.gov.uk/government/consultations/revenue-stream-for-the-nuclear-regulated-asset-base-rab-model

Projekt decyzji rządu: https://www.gov.uk/government/publications/designation-of-nnb-generation-company-szc-limited-draft-reasons


Podziel się z innymi


Komentarze