poprzednie « wiadomości (11-20) z 23 » następneNarodowe Centrum Badań Jądrowych jest koordynatorem prac badawczo-rozwojowych reaktorów wysokotemperaturowych (HTR) prowadzonych w ramach europejsko-amerykańskiej współpracy „GEMINI+”. To jeden z pięciu zwycięskich projektów instytutu ze Świerku w najnowszym konkursie EURATOM.
czytaj więcejAparatura opracowana i wyprodukowana przez naukowców i inżynierów z Narodowego Centrum Badań Jądrowych przyczyni się do bliższego poznania natury jednych z najpotężniejszych wybuchów we Wszechświecie. Urządzenia, w których budowie pomagali Polacy, zamontowane na wystrzelonej w czwarte, 15 września 2016, chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-2 (TG-2), będą badać polaryzację promieniowania gamma rozbłysków gamma. Wysłanie w kosmos detektora POLAR jest jednym z efektów współpracy polsko-szwajcarskiej.
czytaj więcejNaukowcy zakończyli prace nad innowacyjnym systemem pomiaru potencjalnych skażeń radioaktywnych w stołecznych wodociągach. Ciągłość kontroli i szybkość działania to niewątpliwe jego atuty. Warszawa, jaki pierwsza na świecie, korzysta z tego najnowszego rozwiązania ochrony ludności cywilnej.
czytaj więcejNarodowe Centrum Badań Jądrowych zakupiło płytki uranowe niezbędne do prowadzenia badań nad terapią borowo-neutronową (BNCT). Kontrakt z rosyjską firmą TVEL podpisano na odbywających się targach ATOMEXPO w Moskwie.
czytaj więcejNaukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych rozważają budowę nowego reaktora w Świerku. Podpisany list intencyjny pomiędzy brytyjskim konsorcjum U-Battery a NCBJ otwiera drogę do powstania pierwszego w Polsce badawczego reaktora wysokotemperaturowego (HTGR). Umowa jest jednym z owoców dwudniowej wizyty przedstawicieli Ministerstwa Energii w Wielkiej Brytanii.
czytaj więcejOd 31 marca do 1 kwietnia br. w Waszyngtonie odbywa się Nuclear Security Summit. To największe na świecie wydarzenie dotyczące bezpieczeństwa jądrowego i przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym zgromadziło przywódców z 50-ciu państw z całego świata. W składzie polskiej delegacji, której przewodniczył Andrzej Duda, Prezydent RP, był prof. Krzysztof Kurek – dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
czytaj więcejDr Józef Sobolewski, Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii i jednocześnie były pracownik IBJ (obecnie NCBJ) wraz ze swoim poprzednikiem Zbigniewem Kubackim przybyli w środę, 23 marca 2016 roku, z wizytą do Świerku.
czytaj więcejDziś, we wtorek 8 marca br., Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złożył wizytę w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Miejscem spotkania była MARIA – jedyny czynny reaktor jądrowy w kraju. Naukowcy przedstawili m.in. efekty zakończonego procesu konwersji paliwa, do czego zobowiązała się Polska w 2004 roku przystępując do międzynarodowego programu GTRI (Global Threat Reduction Initiative).
czytaj więcejReaktor jądrowy MARIA pomógł już ponad 75,5 mln osób. Z napromienianych w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) tarcz uranowych uzyskuje się molibden-99. Polska zapewnia blisko 20% światowego zapotrzebowania na ten izotop, niezbędny w medycynie nuklearnej ratującej ludzkie życie.
czytaj więcejW czwartek, 18 lutego 2016 roku Narodowe Centrum Badań Jądrowych gościło przedstawicieli brytyjskich firm sektora jądrowego oraz pracowników działów handlowych ambasad brytyjskich z krajów Europy Środkowej i Bałkanów.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (11-20) z 23 » następne