Serwis informacyjny

Next Era przybliża się do restartu EJ Duane Arnold w stanie Iows

Data dodania: wtorek, 4 lutego 2025, autor: nuclear.pl

Spółka Next ERA złożyła wniosek o wznowienie zezwolenia na eksploatację wyłączonej Elektrowni Jądrowej Duane Arnold w amerykańskim stanie Iowa.

Krok ten został ogłoszony tydzień temu, 24 marca, podczas prezentacji raportu rocznego spółki przez jej prezesa – Johna Ketchuma, któy wspomniał, że jeśłi plany zostaną zrealizowane, to EJ Duane Arnold mogłaby zostać uruchomiona już pod koniec 2028 roku.

W połowie zeszłego roku Next Era zleciła studium wykonalności tego przedsięwzięcia. Nie ujawniono jego wyników, jednak wobec przedsięwziętego kroku, wydaje się, że był on pozytywny. Oprócz standardowych przeglądów bloku jądrowego, konieczna będzie także odbudowa chlodni kominowej, która została zniszczona podczas derecho (rodzaj potężnej burzy wiatrowej) w 2020 roku.

Informacja zbiega się także z zapowiedziami gubernatorki stanu Iowa – Kim Reynolds, która zapowiedziała, że powoła grupę roboczą, której zadaniem będzie wydanie rekomendacji odnośnie sposobu rozwoju energetyki jądrowej na terenie stanu.

— Chcemy wysłać wiadomość do biznesu: zainwestujcie w Iowa, a nie pożałujecie – powiedziała Reynolds. — Będziecie mieli siłę roboczą, infrastrukturę energetyczną i niskie koszty prowadzenia działalności, aby konkurować z każdą firmą na świecie.

Potencjalne ponowne uruchomienie EJ Duane Arnold miałoby być napędzane propozycją zlokalizowania w stanie Iowa dwóch potężnych centrów danych, należących do Microsoftu i Meta.

EJ Duane Arnold została zbudowana w latach 1970–1975. Składa się z jednego bloku jądrowego o mocy 600 MWe, w którym pracował reaktor GE BWR-4 osłonięty obudową bezpieczeństwa typu Mark I. Obiekt należy w 70% do wspomnianego Next Era, a w 30% do dwóch lokalnych spółdzielni energetycznych. EJ Duane Arnold została wyłączona w 2020 roku, posiadała wtedy zezwolenie na eksploatację ważne do roku 2034. Po wyłączeniu wybrano odroczony sposób jej likwidacji (SAFSTOR), co znaczy że nie wymontowano z niej kluczowych elementów.


Podziel się z innymi


Komentarze