Serwis informacyjny
Rosja sprzedaje swoje udziały w kazachskich spółkach uranowych
Data dodania: czwartek, 19 grudnia 2024, autor: nuclear.pl
Kazachska firma Kazatomprom, największy na świecie producentem i dostawca uranu do produkcji paliwa jądrowego, poinformowała o wycofaniu się swojego rosyjskiego partnera z niektórych wspólnych przedsięwzięć.
Jak poinformowano w komunikacie Uranium One Group, część rosyjskiej państowej korporacji jądrowej Rosatom, sprzedała 49,979% swoich udziałów w spółce wydobywczej Zarechnoye na rzecz SNURDC Astana Mining Company Limited, której ostatecznym właścicielem jest chińska firma State Nuclear Uranium Resources Development.
Firma Zarechnoye wydobywa uran ze złoża Zarechnoe w regionie Turkiestanu. Zasoby złoża, odkrytego w 1977 roku, wynosiły na początku 2024 roku około 3,5 tys. ton uranu. Zakończenie wydobycia uranu ze złoża planowane jest na rok 2028.
Oczekuje się, że Uranium One Group sprzeda także 30% udziałów w kapitale zakładowym Khorasan-U i 30% udziałów w kapitale zakładowym Kyzylkum na rzecz China Uranium Development Company, której właścicielem jest spółka China General Nuclear Power Corporation.
Firma Khorasan-U wydobywa uran w złożu Kharasan-1 kopalni Północny Kharasan w dystrykcie Zhanakorgan w obwodzie kyzyłordskim. Zasoby złoża na początku 2024 roku wynosiły około 33 tys. ton uranu z okresem eksploatacji do 2038 roku. Cały wydobyty uran Khorasan-U jest przetwarzany w zakładach produkcyjnych Kyzylkum, zlokalizowanych bezpośrednio na terenie kopalni. Kyzylkum świadczy wyłącznie usługi w zakresie przetwarzania uranu.
Udział Kazatompromu w wszystkich tych przedsięwzięciach nie ulegnie zmianie i pozostanie na dotychczasowym poziomie.
Jako kraj cały Kazachstan odpowiada za 43% światowego wydobycia uranu, kolejne miejsca zajmują Kanada (15%), Namibia (12%), Australia (8%) i Uzbekistan (7%). Uran wydobywa się również w Rosji, Nigrze, Chinach, Indiach, RPA oraz na Ukrainie. Pewne ilości (w dziesiątkach ton) pozyskuje się również w USA, Pakistanie i Brazylii. Historycznie wydobyciem uranu zajmowały się także takie państwa jak Czechy, Rumunia, Francja, Niemcy czy Malawi.