Serwis informacyjny

Brytyjski oddział Last Energy zapowiada uruchomienie minibloków jądrowych w Walii

Data dodania: wtorek, 22 października 2024, autor: nuclear.pl

Spółka Last Energy UK ogłosiła, że na terenie dawnej Elektrowni Jądrowej Llynfi do roku 2027 mogłyby zostać uruchomione cztery bloki jądrowe o mocy 20 MWe każdy.

Wizualizacja elektrowni z reaktorami PWR-20, fot. Last Energy
Wizualizacja elektrowni z reaktorami PWR-20, fot. Last Energy

Firma nie ogłosiła jednak na jakim etapie procesu zezwoleniowo-pozwoleniowego się znajduje. Rok 2027 to bardzo ambitny cel uruchomienia reaktora zważywszy, że przed rozpoczęciem budowy inwestor powinien uzyskać w tamtejszym systemie prawnym między innymi uzasadnienie (ok. roku), homologację (ok. 4 lata), udowodnić bezpieczeństwo lokalizacji (2-5 lat) i uzyskać tzw. Development Consent Order (ok. 2 lata). Oczywiście część z nich można przeprowadzać równolegle, ale niemal wszystkie z nich należy otrzymać przed rozpoczęciem budowy, która też trochę jednak potrwa.

Spółka na swoich stronach chwali się portfelem kontraktów wynoszących 25 miliardów dolarów (nie ujawniając jednak szczegółów). W sierpniu tego roku ogłosiła też, że po zakończeniu zbierania z rynku finansowania ma plany na wybudowanie 10000 reaktorów jądrowych w ciągu najbliższych 15 lat.

Last Energy jest też obecny w Polsce, w roku 2023 podpisał listy intencyjne z Katowicką (KSSE), a rok wcześniej także Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (LSSE). Każdy z nich zakłada współpracę zmierzającą do potencjalnego uruchomienia 10 reaktorów jądrowych w każdej z nich. Last Energy podaje na swoich stronach, że zakładanymi datami uruchomienia reaktorów w KSSE jest rok 2027, nie podano daty dla LSSE. Losy projektów nie są znane.

Last Energy Polska SPV 1 sp. z o.o. złożyła też wniosek o wydanie w Polsce decyzji zasadniczej dla Jawora w pobliżu Bielska-Białej. Portal bielsko.biala.pl donosił w tej sprawie, że lokalny samorząd dowiedział się o sprawie z mediów, zaś w procesie związanym z uzyskiwaniem decyzji zasadniczej, negatywną opinię w zakresie wpływu inwestycji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa wydał Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nie ma publicznych informacji na temat wydania tej decyzji zasadniczej lub odmowy jej wydania pomimo, że ustawowy, dziewięćdziesięciodniowy termin jej wydania upłynął około roku temu.

W 2023 roku z okazji targów Forum Biznesu, spółka ustawiła przy Stadionie Narodowym makietę swojego reaktora, określoną jako "prototyp". Makietę taką, choć w odmiennym kształcie, zaprezentowano w tym roku także w Waszyngtonie na targach Data Center World.

Co ciekawe kilka dni temu technologia Last Energy została wybrana jako jedna z dziewięciu do prac w ramach dedykowanej grupy roboczej European Industrial Alliance on SMRs. Celem sojuszu są koordynacja działań, przygotowywanie analiz, dzielenie się najlepszymi praktykami oraz rozwijanie wspólnych działań mających na celu wspieranie wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR) w Europie.


Podziel się z innymi


Komentarze