Serwis informacyjny
Niemieckie CDU i CSU zapowiadają ponowne uruchomienie atomu
Data dodania: piątek, 18 października 2024, autor: nuclear.pl
Niemieckie CDU i CSU zapowiadają ponowne uruchomienie atomu w Niemczech. Nie wiedzą też jak doszło do jego wyłączenia.
Jak donosi dziennik Handelsblatt, jeśli CDU i CSU wygrają wybory federalne, chcą szybko ponownie uruchomić niedawno wyłączone reaktory jądrowe. Takie plany miały być zarekomendowane przez komitet techniczny zjazdowi partyjnemu CSU, który odbył się w miniony weekend. Odpowiedni zapis o treści "Niemcy nie mogą obecnie obyć się bez energii jądrowej" znajduje się także w przyjętym w maju programie CDU.
Z kolei pod koniec września, CDU i CSU wezwały Bundestag do uchwalenia moratorium na likwidację zamkniętych elektrowni jądrowych. Miałoby ono zapobiec rozbiórkom tam, gdzie jeszcze ich nie dokonano. Ponadto grupa parlamentarna przeforsowała powstanie komisji śledczej, która ma zbadać, czy minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) rzeczywiście przeanalizował wycofanie się z energii jądrowej w sytuacji kryzysu energetycznego wywołanego inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 roku.
— Coraz więcej wskazuje na to, że obiektywna analiza, o której mówił minister Habeck, nigdy się nie odbyła — powiedział przewodniczący komisji Stefan Heck (CDU).
Działania te nie dziwiłyby, gdyby nie to, że w sprawie rezygnacji z atomu od lat panował ponadpartyjny konsensus. Atomausstieg czyli odejście od energetyki jądrowej został zainicjowany podczas rządów kanclerza Gerharda Schrödera w 1998 roku. W ramach koalicji SPD i Zielonych podjęto decyzję o stopniowym wycofywaniu się z energii jądrowej do roku 2022. Polityka ta, pomimo krótkotrwałej zmiany w roku 2010 podtrzymana została przez rządzącą w latach 2009–2021 koalicję CDU/CSU (z okresowym udziałem FDP i SPD). Bloki jądrowe były stopniowo zamykane, ostatnie trzy wyłączone zostały wiosną 2023 roku za rządów koalicji SPD/Zieloni/FDP.
Nawet, jeśli koalicja CDU/CSU objęłaby władzę po wyborach federalnych, które odbędą się we wrześniu 2025 roku, powrót do atomu może okazać się trudny. Niemcy od ponad dwóch dekad konsekwentnie wdrażały plan odejścia od atomu. Oznacza to, że choć technicznie trzy wyłączone w 2023 roku bloki jądrowe (a według niektórych ocen także te wyłączone w 2021) mogłyby zostać ponownie uruchomione, to w praktyce może się to okazać nie do wykonania w krótkim terminie z racji braku odpowiednich kadr, zarówno utrzymujących elektrownie w ruchu, jak i przeprowadzających ich remonty i modernizacje.
Niegdyś niemiecki atom zapewniał niemal 1/3 energii elektrycznej w tym kraju, niemieckie spółki były także producentem i eksporterem technologii jądrowych.
Na zdjęciu EJ Isar w Bawarii, po lewej widoczny blok typu SWR-69 wyłączony w 2007 roku, po prawej Konvoi, który pracował do 15 kwietnia 2023, fot. E.On Kernkraft / Wikipedia