Serwis informacyjny
KE zaakceptowała wniosek OSGE o powołanie grupy roboczej w ramach Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR
Data dodania: środa, 16 października 2024, autor: nuclear.pl
Firma Orlen Synthos Green Energy poinformowała, iż Komisja Europejska zaakceptowała wniosek przygotowany przez OSGE i GE Hitachi w sprawie powołania w ramach Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR, grupy roboczej pracującej nad rozwojem technologii BWRX-300 w UE.
— Dojrzałość projektu, w połączeniu z krokami podjętymi przez firmy takie jak OSGE, pozwala stwierdzić, że technologia BWRX-300 ma potencjał do wdrożenia w UE na początku lat 30-tych — napisano w uzasadnieniu decyzji.
Podkreślono też znaczenie ambicji autorów projektu, aby SMR BWRX-300 został „europejskim reaktorem bazującym na amerykańskiej technologii”. Nad „europeizacją” łańcucha dostaw pracować będzie w ramach grupy roboczej 18 firm z 11 państw (10 z UE i Norwegia), sygnatariuszy wniosku.
— Akceptacja naszego wniosku, a przede wszystkim uznanie, że BWRX-300 – sprawdzona technologia ze zbudowanym w Europie łańcuchem dostaw, wybrana przez OSGE, daje realne podstawy by powstać w EU na początku następnej dekady, to informacja przełomowa i krok milowy dla naszego projektu — mówi Rafał Kasprów, Prezes Zarządu OSGE.
— Dziękujemy wszystkim partnerom, którzy przyłączyli się do grupy i aktywnie wsparli przygotowanie wniosku i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie prac w ramach Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR — dodał Rafał Kasprów.
Złożony pod koniec lipca wniosek o utworzenie grupy roboczej przygotowany został przez OSGE we współpracy z GE Hitachi – twórcą technologii BWRX-300 oraz z kilkunastoma członkami sojuszu wywodzącymi się z 11 państw. Wszyscy partnerzy są zainteresowani uczestnictwem w procesie rozwoju BWRX-300 w Europie na różnych płaszczyznach. Wszyscy mają wieloletnie doświadczenie na rynku energetycznym, działając jako deweloperzy, koncerny energetyczne, firmy projektowe i inżynieryjne z kompetencjami do budowy niezbędnego łańcucha dostaw. To jedna z najliczniejszych grup roboczych zaaprobowanych przez Europejski Sojusz Przemysłowy na rzecz SMR-ów.
— Utworzenie grupy roboczej dedykowanej BWRX-300 to kolejny znaczący krok w kierunku wdrożenia naszej technologii SMR w Europie. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z doświadczonymi uczestnikami naszej grupy, aby rozwijać BWRX-300 — powiedział Sean Sexstone, wiceprezes GEH ds. zaawansowanych technologii jądrowych.
Zaakceptowanych zostało łącznie dziewięć projektowych grup roboczych skupionych wokół poszczególnych technologii SMR będących na różnych stopniach rozwoju, reprezentujących zarówno technologie generacji III+, jak i IV - innowacyjne reaktory, których wdrożenia oczekuje się najwcześniej w połowie lat 40-tych.
Europejski Sojusz Przemysłowy na rzecz małych reaktorów modułowych SMR ustanowiony przez KE ma na celu ułatwienie i przyspieszenie rozwoju, demonstracji i wdrożenia tej technologii w UE na początku lat 30-tych. Sojusz działa za pośrednictwem grup roboczych w celu poprawy warunków sprzyjających rozwojowi i wdrażaniu SMR-ów, w tym odbudowy łańcucha dostaw dla energetyki jądrowej. Działania mają na celu wspieranie konkretnych projektów SMR i przyspieszenie ich wdrożenia na rynku europejskim.