Serwis informacyjny
Pierwszy etap próbnego uruchomienia Onkalo zakończył się sukcesem
Data dodania: czwartek, 3 października 2024, autor: nuclear.pl
Fińska firma Posiva poinformowała o zakończeniu pierwszej fazy prób eksploatacyjnych fukcjonowania urządzeń i systemów ostatecznego składowiska odpadów promieniotwórczych i wypanonego paliwa w Onkalo. Zakład zlokalizowany jest w poblizu Elektrowni Jądrowej Olkiluoto.
Ruch próbny skladowiska Onkalo obejmuje komplet czynności związanych z przyjmowaniem, transportem i ostatecznym rozmieszczaniem pojemników z wypalonym paliwem jądrowym, a także procedury przewidziane na wypadek uszkodzenia pojemników w tunelach. Próby prowadzone są z zastosowaniem makiet, bez użycia rzeczywistego wypalonego paliwa.
W pierwszym etapie makiety wypalonego paliwa przetransportowano z przechowalnika wypalonego paliwa do stacji kapsułowania i hermetyzacji po wcześniej ustalonej trasie, następnie załadowano je do miedzianych pojemników i zaspawano. Przygotowane tak 4 testowe pojemniki zostaną przetransportowane do głębokich na osiem metrów otworów wywierconych w dnie tunelu o długości 70 metrów, wydrążonego specjalnie w celu przeprowadzenia testów.
W kolejnym kroku testowy tunel zostanie wypełniony gliną bentonitową i szczelnie zamknięty. Prowadzone testy będą obejmować również wydobycie i usunięcie ze składowiska pojemnika uznanego za uszkodzony wraz z przeprowadzeniem działań mitygacyjnych, naprawą oraz przywróceniem normalnej pracy zakładu.
Normalna praca składowiska związana z przyjmowaniem rzeczywistego wypalonego paliwa jądrowego ma rozpocząć się w 2025 roku.
Składowisko ONKALO® ma pomieścić całość wypalonego paliwa z dwóch obecnie eksploatowanych fińskich elektrowni jądrowych: Olkiluoto oraz Loviisa. Inwestycję realizuje spółka celowa Posiva zawiązana pomiędzy operatorami tych elektrowni: TVO (60 udziałów) oraz Fortum Power and Heat (40%). Po jego uruchomieniu, Finlandia stanie się pierwszym krajem z czynnym ostatecznym składowiskiem przewidzianym dla krajowej energetyki jądrowej, ostatecznie dowodząc istnienia technicznego rozwiązania zagadnienia wysokoaktywnych długożyciowych odpadów promieniotwórczych z tej branży przemysłu.
Fot. Posiva