Serwis informacyjny
Kolejne parlamentarne pytania o jądrową inwestycję w Koninie
Data dodania: poniedziałek, 9 września 2024, autor: nuclear.pl
Senatorka Anna Górska skierowała do ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego oświadczenie dotyczące planowanej budowy elektrowni jądrowej w Koninie. Inwestycja ta wywołuje dyskusje zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym, od momentu doniesień medialnych o jej wstrzymaniu.
Inwestycja miałaby być realizowana przez spółkę celową powołaną przez państwową PGE Polską Grupę Energetyczną oraz prywatny ZE PAK, właściciela m.in elektrowni Konin oraz Pątnów i miałaby obejmować
budowę dwóch bloków APR1400 w konsorcjum z koreańskimi spółkami KEPCO oraz KHNP. Jak jednak poinformowała Polityka Insight, władze PGE miały zdecydować o zamrożeniu projektu, nie informując o przyczynach.
Senatorka, powołując się na wypowiedź wiceministra aktywów państwowych o tym, że ewentualna decyzja o jego realizacji będzie mogła zostać podjęta dopiero po zakończeniu wszystkich niezbędnych badań i analiz, prosi ministra aktywów państwowych o odpowiedź na szereg związanych z nią wątpliwości. MAP sprawuje nadzór właścicielski nad PGE.
Senatorka chce się dowiedzieć, jakie konkretnie badania i analizy muszą zostać przeprowadzone, by móc podjąć ostateczną decyzję w sprawie budowy. Zapytała również o harmonogram tych działań oraz o to, kiedy można się spodziewać finalnej decyzji dotyczącej inwestycji. Kolejną ważną kwestią poruszoną przez senator było zabezpieczenie finansowe dla tych badań – czy środki na ich realizację są już ujęte w budżecie państwa lub budżecie PGE, a jeśli nie, kiedy to nastąpi. Z kolei jeśli są już przewidziane, senator chciała dowiedzieć się, ile wynoszą i jaki jest harmonogram ich wydatkowania.
Senatorka Górska poruszyła także problem transformacji energetycznej PGE, w szczególności w kontekście przejścia na niskoemisyjne źródła energii. Zapytała, jakie technologie spółka planuje wdrożyć, by sprostać wyzwaniom związanym z transformacją w kierunku zeroemisyjności, oraz jakie działania podejmuje, aby utrzymać swoją pozycję na rynku energetycznym i wspierać bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zadała również pytanie o strategię transformacji spółek zależnych PGE w sektorze ciepłowniczym, które zaopatrują w ciepło m.in. Gdańsk, Gdynię, Kraków i Wrocław.
Oprócz tych kluczowych pytań, senatorka Górska wyraziła obawy o brak rozmów na poziomie lokalnym. W swoim oświadczeniu pytała, czy mieszkańcy Konina mogą liczyć na poważne potraktowanie i informowanie o postępach związanych z tą kluczową dla regionu inwestycją. Zwróciła uwagę na to, że lokalne samorządy już wyraziły swoje wsparcie dla budowy elektrowni, w tym Rada Miasta Konina i prezydent miasta, a także zarząd powiatu tureckiego.
Są to kolejne pytania parlamentarzystów w tej sprawie, poprzednie zadali posłowie Paulina Matysiak i Michał Pyrzyk.