Serwis informacyjny

Mały modułowy reaktor AP300™ firmy Westinghouse dopuszczony do GDA

Data dodania: sobota, 31 sierpnia 2024, autor: nuclear.pl

Firma Westinghouse Electric Company poinformowała, że otrzymała formalną zgodę brytyjskiego Departamentu Bezpieczeństwa Energetycznego i Net Zero (DESNZ) na przystąpienie do ogólnej oceny projektu (ang. Generic Design Assessment, GDA) dla małego reaktora modułowego AP300™.

Elektrownia jądrowa AP300, fot. Westinghouse Nuclear
Elektrownia jądrowa AP300, fot. Westinghouse Nuclear

GDA jest procedurą przedlicencyjną, w ramach której wstępnej ocenie technicznej i środowiskowej podlega projekt jądrowego bloku energetycznego. Nie jest to procedura obowiązkowa, lecz zalecana przez ONR, który zapowiedział, że nie będzie przyjmował wniosków o zezwolenie na budowę, projektów które nie mają wydanego GDA.

Ocena w ramach GDA trwa od 3 do 5 lat, kończy się opracowaniem wstępnego raportu bezpieczeństwa, oceny bezpieczeństwa fizycznego i cybernetycznego oraz oceny oddziaływania na środowisko, wszystkich w oderwaniu od lokalizacji. Później, żeby zbudować reaktor potrzebne są jeszcze zezwolenie na budowę, decyzja środowiskowa oraz warunki zabudowy.

Etap ten obejmował dyskusje na linii dostawca technologii–dozór jądrowy mające na celu zapewnienie pełnego zrozumienia wymagań i procesów, które zostaną zastosowane, gotowość podmiotu odpowiedzialnego do rozpoczęcia kolejnego etapu oraz przegląd bezpieczeństwa i zapewnienia jakości projektu technicznego.

Kolejny etap to pierwszy etap merytorycznej oceny technicznej, prowadzony przez Urząd Regulacji Jądrowych, Agencję Ochrony Środowiska i ewentualnie Walijską Agencję Zasobów Naturalnych. Koncentruje się na podstawach projektu związanych z ochroną środowiska. Obejmuje ocenę metodologii, podejść, kodeksów, standardów i filozofii stosowanych przez podmiot odpowiedzialny w celu uzasadnienia swoich argumentów środowiskowych.

Po nich następuje etap 3, który obejmuje dokładną ocenę technologii oraz etap 4, który ocenia szczegółowy projekt obiektu jądrowego oraz zasady BJiOR.

AP300 ma być jednopętlowym reaktorem jądrowym pracującym w bloku o mocy elektrycznej ok. 300 MW. Jego filozofia projektowa ma czerpać ze zbudowanych już w Chinach i USA (a także planowanych do budowy w Polsce, Bułgarii i Ukrainie) reaktorów AP1000.


Podziel się z innymi


Komentarze