Serwis informacyjny

Polska energetyka jądrowa pod lupą interpelacji posłanki Matysiak

Data dodania: czwartek, 29 sierpnia 2024, autor: nuclear.pl

Posłanka Paulina Matysiak skierowała do Prezesa Rady Ministrów interpelację dotyczącą kluczowych kwestii związanych z rozwojem polskiej energetyki jądrowej, w tym aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ), wyboru lokalizacji i partnerów technologicznych dla nowych elektrowni jądrowych oraz ewentualnych opóźnień i komplikacji związanych z realizacją tych projektów.

Logo Sejmu
Logo Sejmu

Posłanka wskazuje, że według informacji płynących z ministerstw obecnie trwają prace nad aktualizacją Krajowego planu na rzecz energii i klimatu oraz Polityki energetycznej Polski do 2040 r.

Jednocześnie – jak wskazuje Paulina Matysiak – od kilku miesięcy pojawiają się liczne doniesienia medialne o zamrożeniu projektu budowy elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie o łącznej mocy 2,8 GW w oparciu o koreańską technologię APR1400 oferowaną przez firmę KHNP. Według przytoczonych przez posłankę doniesień o zamrożeniu projektu miał zdecydować rząd, a wśród potencjalnych powodów podaje się z jednej strony spór prawny między KHNP a Westinghouse, a z drugiej brak wpisania projektu w „całościową strategię rządu”.

Równolegle – zdaniem posłanki – nieoficjalnie słychać w kuluarach, że wstrzymanie prac nad elektrownią w Pątnowie może być narzędziem nacisku politycznego przez rząd na Zygmunta Solorza i Grupę Polsat Plus – właścicieli spółki ZE PAK, aby powstrzymać ewentualne ambicje polityczne mogące wyjść ze środowiska Polsatu i związanych z nim dziennikarzy. Posłanka wskazuje też, że niezależnie od tego koniński poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Nowak, wiceprzewodniczący Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, twierdzi, że „Konin wciąż w grze jako druga lokalizacja dla elektrowni jądrowej”.

Jednym z głównych tematów poruszonych w interpelacji jest aktualizacja Programu polskiej energetyki jądrowej. Posłanka Matysiak pyta o harmonogram prac nad tym dokumentem, który ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju sektora energetyki jądrowej w Polsce. W kontekście wyboru lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej, zwraca uwagę na doniesienia o potencjalnym zamrożeniu projektu budowy elektrowni w Koninie-Pątnowie. Pytania dotyczą także ewentualnej decyzji o lokalizacji trzeciej elektrowni jądrowej oraz wyboru partnera technologicznego do realizacji tych inwestycji.

Posłanka pyta także o szczegóły dotyczące kosztów studium wykonalności dla tej lokalizacji i ich podział pomiędzy Polską Grupę Energetyczną a ZE PAK oraz o potencjalne konsekwencje opóźnień w jego realizacji. Posłanka wskazuje też, że wykonane już studium wykonalności dla danej lokalizacji może być w przeważającej większości wykorzystane przy budowie innej technologii. W związku z tym pada pytanie czy rząd rozważa zatem taką ewentualność, jak zmiana dostawcy technologii do planowanej elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie.

Kwestia finansowania budowy elektrowni jądrowych to kolejny istotny aspekt poruszony w interpelacji. Posłanka Matysiak prosi o wyjaśnienia dotyczące analiz przeprowadzonych przez administrację rządową w zakresie różnych modeli finansowania, takich jak kontrakt różnicowy, umowy PPA czy model RAB. Zwraca także uwagę na skomplikowane łańcuchy dostaw, które są niezbędne do realizacji takich projektów, oraz na wyzwania związane z dostępnością urządzeń i technologii.

Interpelacja porusza również temat małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), które mogą odegrać ważną rolę w przyszłości polskiej energetyki jądrowej. Posłanka pyta, czy scenariusze uwzględniające budowę SMR znajdą się w aktualizowanych dokumentach PEP2040, KPEiK oraz PPEJ. W kontekście planowania energetycznego, Matysiak zwraca się także o przedstawienie analiz przeprowadzonych przez specjalny ośrodek analityczny działający w strukturach Polskich Sieci Elektroenergetycznych, który dostarcza wiedzy na temat przyszłych potrzeb energetycznych kraju.

Wprost pada też pytanie w jaki sposób rząd planuje w inny sposób pokryć w polskim miksie energetycznym źródła wytwórcze o mocy 2,8 GW w przypadku porzucenia realizacji EJ Konin-Pątnów.

Finalnie wreszcie posłanka pyta jakie działania mitygujące planuje podjąć polski rząd, aby nie dopuścić do opóźnienia realizowanych procesów elektrowni jądrowych w Polsce zarówno w Choczewie, jak i w Koninie-Pątnowie. Pada również wprost pytanie czy w ostatnich 6 miesiącach toczyły się oficjalne rozmowy z koreańską administracją rządową w temacie budowy elektrowni jądrowej w Koninie. Co ciekawe posłanka domaga się treści wszelkich notatek/protokołów/dokumentów/pism sporządzonych w związku z tymi rozmowami.

Zadane przez posłankę Paulinę Matysiak pytania wydają się wyjątkowo zasadne w kontekście panującego chaosu komunikacyjnego wokół polskiej energetyki jądrowej oraz braku transparentnych informacji o postępach w kluczowych procesach inwestycyjnych. W obliczu rosnących wyzwań energetycznych, Polska potrzebuje spójnej i klarownej strategii, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że realizacja projektów jądrowych ma odbywać się przy udziale państwowych spółek, takich jak Polska Grupa Energetyczna, Orlen czy ŚGP Industria.

Rząd, mając do dyspozycji te kluczowe podmioty, powinien niezwłocznie wypracować kompleksową i zintegrowaną strategię dla polskiego atomu, która zapewni zarówno efektywne zarządzanie, jak i przejrzystość działań w tym obszarze. Tylko takie podejście może zagwarantować sukces w rozwoju energetyki jądrowej, która ma potencjał stać się filarem polskiego miksu energetycznego na nadchodzące dekady.


Podziel się z innymi


Komentarze