Serwis informacyjny

Choseon Daily: giaskiem zakończyły się megocjacje KHNP/KEPCO z Westinghouse

Data dodania: poniedziałek, 26 sierpnia 2024, autor: nuclear.pl

Jak donosi koreańska gazeta Choseon Daily, fiaskiem zakończyły się dotychczasowe próby rozwiązania konfliktu na linii Westinghouse – KHNP/KEPCO.

Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP
Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP

Przypomnijmy – jesienią 2022 roku Westinghouse podjął próbę zablokowania eksportu koreańskiej technologii APR1400 do Czech, Arabii Saudyjskiej i Polski. Westinghouse podnosi, że konstrukcje reaktorów koreańskich APR1400 oraz APR1000 zawierają technologie objęte licencją udzieloną w przeszłości przez firmę Combustion Engineering (której następcą prawnym jest Westinghouse) – chodzi o rozwiązania ujęte w konstrukcji reaktorów System 80 oraz System 80+, które istotnie były podstawą do opracowania późniejszych technologii koreańskich.

Westinghouse uważa, że rozwiązania będące przedmiotem licencji występują także w najnowszych reaktorach koreańskich. Z kolei KHNP i KEPCO uważają, że technologie APR1400 i APR1000 sa skoreanizowane do tak dużego stopnia, że o tego typu kwestiach nie może być mowy. Z drugiej jednak strony w 2022 roku Koreańczycy próbowali uzyskać od Departamentu Energii zgodę na eksport, co wskazuje że sprawa nawet dla nich jest niejasna.

Sprawę ma rozstrzygnąć Koreański Handlowy Komitet Arbitrażowy w Seulu. W międzyczasie Westinghouse próbował zabezpieczyć swoje roszczenia sądownie, jednak amerykański sąd Dystryktu Kolumbia uznał, że nie ma w tym zakresie jurysdykcji i odmówił zajęcia się sprawą. Zajęcia się sprawą na gruncie przepisów o kontroli eksportu odmówił także amerykański Departament Energii i zalecił KHNP oraz Westinghouse'owi bezpośrednie porozumienie.

Według Choseon Daily, w zeszłym miesiącu USA zostało odwiedzone przez prezesów KHNP i KEPCO w celu podpisania porozumienia w sprawie eksportu APR1000 do Czech – spółki wygrały tam przetarg (zostając preferowanym dostawcą) na budowę co najmniej dwóch bloków jądrowych w EJ Dukovany za łącznie 18,6 miliarda dolarów. Spotkanie prezesów z przedstawicielami DOE i Westinghouse pozostało według dziennika niekonkluzywne. Jednocześnie biuro prezydenta Korei Południowej podało, że toczą się międzyrządowe rozmowy w tej sprawie.

Najprawdopodobniej finalnie sprawa zakończy się tak jak przy okazji inwestycji w emirackim Barakah, gdzie KHNP i KEPCO w zamian za brak obiekcji względem eksportu swojej technologii, pozwoliły Wetinghouseowi zarobić – amerykańska spółka dostarczyła do tamtejszych reaktorów APR1400 między innymi pompy i część elementów wewnątrzrdzeniowych. Szacowane zaangażowanie Westinghouse wyniosło 100 mln dolarów przy całkowitym koszcie projektu szacowanym na 30 miliardów dolarów.

Możliwe też, że – jak podawano w 2023 roku, KHNP i KEPCO zapłacą Westinghouseowi za „doradztwo techniczne”.


Podziel się z innymi


Komentarze