Serwis informacyjny

Rozpoczęła się budowa reaktora Myrrha

Data dodania: czwartek, 4 lipca 2024, autor: nuclear.pl

W belgijskim centrum badawczym SCK CEN rozpoczęła się budowa akceleratora Minevra, który w przyszłości, po rozbudowie ma zostać źródłem protonów do reaktora Myrrha.

Będzie to reaktor eksperymentalny sterowany akceleratorem. Rdzeń reaktora wypełniony będzie ciekłą mieszaniną ołowiu i bizmutu pełniącymi rolę chłodziwa oraz tarczy spalacyjnej. Temperatura chłodziwa na wylocie z rdzenia wynosić ma około 400°C. Reaktor słuzyć będzie badaniom nad transmutacją odpadów promieniotwórczych, badaniom materiałowym na potrzeby reaktorów prędkich i urządzeń syntezy termojądrowej oraz badaniom podstawowym przy wykorzystaniu akceleratora.

Komunikowane jest też, że reaktor zastąpi wysłuzony belgijski lekkowodny reaktor badawczy BR2 w produkcji radioizotopów medycznych, nie jest jednak jasne czy będzie to możliwe ze względu na wysokie temperatury w rdzeniu, prędkie spektrum neutronów oraz eksperymentalny, a więc z natury charakteryzujący się częstymi przerwami w pracy charakter obiektu. Jednocześnie w materiałach na temat Myrrhy można znaleźć informacje, że akcelerator będzie miał priorytet badawczy a nie produkcyjny, co rodzi podejrzenia że tak też może stać się z reaktorem.

Rozpoczęta właśnie pierwsza faza inwestycji ma się planowo zakończyć w 2026 roku, a jej efektem będzie działający akcelerator liniowy o energii wiązki protonów 100 MeV. Zbudowane mają zostać też dwa obiekty z tarczami spalacyjnymi – będą tam, w wyniku oddziaływania ołowiu z protonami powstawać neutrony.

Faza druga polegać będzie na rozbudowie mocy wiązki akceleratora do 600 MeV i koniecznym ku temu jego przedłuzeniu do 400 metrów. Ma się ona zakończyć w roku 2033.

Faza trzecia obejmować będzie budowę samego reaktora Myrrha o mocy cieplnej do 100 MW. Zezwolenie na budowę ma zostać uzyskane w 2030 roku, a reaktor ma zostać uruchomiony w 2036 roku.

Projekt reaktora Myrrha rozwijany jest od 1998 roku, jeszcze w latach 2010-tych obiecywano jego uruchomienie w 2023 roku. Początkowo jego koszt szacowano na 1,3 miliarda euro, obecnie jest to ok. 1,6 miliarda euro plus koszty R&D wynoszące ok. 330 milionów euro.

Na zdjęciu wizualizacja kompleksu reaktora wraz z akceleratorem, fot. SCK CEN


Podziel się z innymi


Komentarze