Serwis informacyjny
Zakończono testy fabryczne systemu transportu i montażu wypełniacza bentonitowego w Onkalo
Data dodania: wtorek, 2 lipca 2024, autor: nuclear.pl
Fińska firma Posiva Oy poinformowała, iż na początku czerwca, w budowanym obiekcie unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego Onkalo, zlokalizowanym obok elektrowni jądrowej Olkiluoto, zakończono testy fabryczne systemu transportu i montażu wypełniacza bentonitowego pomiędzy kapsułami składowiska a podłożem skalnym.
Onkalo to pierwsze w świecie składowisko wypalonego paliwa zlokalizowane w środowisku geologicznym na głębokości około 450 metrów. System składowania wypalonego paliwa składa się z kilku warstw szczelnych pojemników żelazowo-miedzianych, buforu bentonitowego otaczającego pojemnik, pęczniejącego gliniastego materiału zasypki tunelu, konstrukcji uszczelniających tunele i pomieszczenia oraz otaczających skał.
- System izolacji buforowej (BIS), nad którym pracowano kilka lat składa się z kilku urządzeń: urządzenia instalacyjnego, urządzenia transferowego i pojemnika transportowego. Urządzenia transportowe przenoszą bloki i granulat bentonitowy ze zbiornika do urządzenia instalacyjnego w tunelu odpadowym, co zapewnia wypełnienie bentonitem przestrzeni pomiędzy kapsułą a skałami - wyjaśniał Eero Väisänen, kierownik projektu ds. integracji sprzętu w Posiva.
- Urządzenia zostały zaprojektowane jako autonomiczne ze względu na zagrożenie radiacyjne i względy bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Wdrożenie systemów automatyki i zdalnego sterowania wymaga naturalnie wysokiego stopnia wiedzy specjalistycznej i testów- dodaje Väisänen.
Instalacje o długości około 14 metrów zostały przetransportowane dwoma specjalnymi pojazdami do Pori, gdzie system zostanie zautomatyzowany, połączony z systemem zarządzania kompleksem recyklingu i przetestowany. Po pomyślnym zakończeniu testów w Pori system BIS zostanie przeniesiony do Onkalo.
Jak wyjaśnia firma, bentonit izoluje pojemniki z wypalonym paliwem jądrowym od otaczającej skały. Pęcznieje pod wpływem wody, zapobiegając w ten sposób przemieszczaniu się wody i działając jako bufor przez długi czas. Każdy pojemnik będzie otoczony ponad 20 tonami bentonitu.
Lokalizację ostatecznego składowiska wybrano w 2000 roku. W następnym roku fiński parlament zatwierdził decyzję zasadniczą w sprawie projektu składowania. Posiva, będąca wspólną własnością fińskich spółek Fortum i TVO, w grudniu 2013 roku złożyła wniosek o pozwolenie na budowę, który otrzymała w listopadzie 2015 roku, a prace budowlane rozpoczęły się rok później. Składowisko ma zostać oddane do użytku w ciągu najbliższych kilku lat.