Serwis informacyjny

Brytyjski rząd kontynuuje działania zmierzające do budowy EJ Wylfa Newydd

Data dodania: środa, 15 maja 2024, autor: nuclear.pl

Jak donosi Financial Times, w zeszłym tygodniu przedstawiciele rządu Jego Królewskiej Mości odbyli spotkanie z Korea Electric Power Corporation (KEPCO), dotyczące potencjalnej budowy reaktorów na walijskiej wyspie Ynys Môn. Odbyło się ono na corocznym bilateralnym spotkaniu dotyczącym energetyki.

To kolejny sygnał brytyjskiego zainteresowania tą lokalizacją – w marcu została ona odkupiona (razem z lokalizacją Oldbury B) przez brytyjski skarb państwa od dotychczasowego właściciela – Hitachi, w ramach programu Great British Nuclear za 160 milionów funtów.

Oba wzmiankowane tereny znalazły się w posiadaniu Hitachi na początku XXI wieku, w celu zbudowania tam dwóch par bloków ABWR. Najpierw miały zostać zbudowane te w Wylfie, a na bazie pozyskanych doświadczeń planowano budowę tych w Olbury. ABWR uzyskał brytyjską homologację GDA w 2017 roku, jednak projekt upadł z powodu braku wsparcia ze strony brytyjskiego rządu oraz brak modelu finansowego. Hitachi ogłosiło zakończenie projektu w 2020 roku. W tym samym roku media donosiły o chęci zaangażowania się w projekt amerykańskiego koncernu Westinghouse z reaktorem AP1000.

W EJ Wylfa do roku 2015 pracowały dwa reaktory Magnox chłodzone gazowym dwutlenkiem węgla, które zostały zbudowane w latach 1963–1971. Początkowo każdy z nich pracował w bloku o mocy elektrycznej 600 MW, którą na skutek problemów z korozją stalowych elementów rdzenia w atmosferze gorącego CO2 zmniejszono do 490 MW.

Na zdjęciu EJ Wylfa z blokami Magnox, fot. HM Government


Podziel się z innymi


Komentarze