Serwis informacyjny
Rozpoczął się załadunek paliwa jądrowego do japońskiego reaktora ABWR
Data dodania: piątek, 19 kwietnia 2024, autor: nuclear.pl
Po 12 latach przerwy w pracy, rozpoczął się załadunek paliwa jądrowego do reaktora ABWR w siódmym bloku EJ Kashiwazaki-Kariwa.
Reaktory ABWR były były budowane w Japonii w latach 1992–2006, zbudowano cztery sztuki. Budowę dalszych dwóch (i plany dotyczące kolejnych) przerwała awaria w Fukushimie. Ich budowy przebiegały rekordowo szybko i był to jeden z tych nielicznych przypadków, kiedy przyszły operator elektrowni ściśle współpracował z dostawcą technologii w procesie projektowania, więc bloki zostały niejako uszyte na miarę. Co ciekawe były budowane przez spółki Toshiba, Hitachi oraz General Electric, co sprawiło że prawa do tej konstrukcji posiadają obecnie trzy podmioty: Toshiba, GE Hitachi oraz Hitachi-GE.
Pomimo szybkiej budowy i niezawodnej pracy samych reaktorów, bloki te zostały dotknięte chorobą wieku dziecięcego, a konkretnie problemami związanymi z pracą turbin parowych. Skutkowało to niskim współczynnikiem wykorzystania mocy zainstalowanej.
Żaden z bloków ABWR nie został dotknięty trzęsieniem ziemi ani tsunami z roku 2011, jednak wszystkie z nich wyłączono i poddano modyfikacjom związanych z bezpieczeństwem – przede wszystkim budowano dodatkowe falochrony.
Bloki 6 i 7 w elektrowni Kashiwazaki-Kariwa miały pierwotnie zostać uruchomione w roku 2021, w 2020 zakończono modyfikacje. W 2021 jednak dozór jądrowy w wyniku inspekcji stwierdził niedostatki ochrony fizycznej, co poskutkowało zniesionym dopiero pod koniec 2023 roku zakazem załadunku paliwa.
Według informacji podanych przez operatora EJ Kashiwazaki-Kariwa, załadunek w bloku nr 7 rozpoczął się w miniony poniedziałek. Po jego zakończeniu przeprowadzone zostaną na wyłączonym bloku zimne i gorące próby szczelności. Nie wiadomo jednak kiedy blok podejmie pracę – jest to uzależnione nie tylko od pomyślnego przebiegu prób i ich akceptacji przez dozór jądrowy, ale również od zgody gubernatora prowincji Nigata.
Załadunek został przejściowo wstrzymany w środę, najprawdopodobniej z powodu opadnięcia bezpiecznika suwnicy. Po inspekcji, która nie stwierdziła żadnych uszkodzeń ani odstępstw od bezpiecznych parametrów, prace są kontynuowane i potrwają około dwóch tygodni.
Blok nr 7 być może powróci do pracy w tym roku, razem z oczekującymi na restart blokami Shimane 2 oraz Onagawa 2 (oba typu BWR-5) będą to pierwsze bloki z reaktorami typu BWR, które podejmą pracę po awarii w Fukushimie. Nie wiadomo kiedy dokonany zostanie restart bloku Kashiwazaki-Kariwa 6 oraz pozostałych dwóch ABWR w EJ Hamaoka oraz Shika.
Przed awarią w Fukushimie, EJ Kashiwazaki-Kariwa była największą elektrownią jądrową na świecie, oprócz dwóch bloków ABWR, pracowało w niej 5 bloków BWR-5, a jej łączna moc zainstalowana wynosiła 7,9 GWe. Nie wiadomo czy bloki 1–5 w ogóle bedą modernizowane w celu ich uruchomienia. Obecnie największą działającą elektrownią jądrową jest kanadyjska EJ Bruce o mocy zainstalowanej 6,5 GWe. Pracuje w niej osiem bloków z reaktorami Candu.
Na zdjęciu bloki EJ Kashiwazaki-Kariwa 6 i 7 (z lewej) oraz blok 5. fot. IAEA Imagebank, CC BY-SA 2.0