Serwis informacyjny

Great British Nuclear odkupiła tereny, na których planowano budowę Oldbury B oraz Wylfa B

Data dodania: poniedziałek, 18 marca 2024, autor: nuclear.pl

Należąca do brytyjskiego skarbu państwa spółka Great British Nuclear odkupiła od spółki Hitachi tereny, na których w przeszłości planowano budowę Elektrowni Jądrowej Oldbury B oraz Wylfa B. W obu tych lokalizacjach mogą potencjalnie powstać konstrukcje SMR, będące obecnie przedmiotem oceny w rządowym programie wsparcia.

Przegląd technologiczny SMR został uruchomiony w październiku 2023 roku i zaproszono do niego technologie Rolls-Royce SMR, EDF Nuward, GE Hitachi BWRX-300, Holtec SMR, Westinghouse AP300 oraz NuScale VOYGR. Jednocześnie, w odrębnym programie, BWRX-300 i SMR-300 otrzymały wsparcie finansowe w celu przeprowadzenia procedury homologacyjnej GDA.

Oba wzmiankowane tereny znalazły się w posiadaniu Hitachi na początku XXI wieku, w celu zbudowania tam dwóch par bloków ABWR. Najpierw miały zostać zbudowane te w Wylfie, a na bazie pozyskanych doświadczeń planowano budowę tych w Olbury.

ABWR uzyskał brytyjską homologację GDA w 2017 roku, jednak projekt upadł z powodu braku wsparcia ze strony brytyjskiego rządu oraz brak modelu finansowego. Hitachi ogłosiło zakończenie projektu w 2020 roku.

Na ilustracji wizualizacja dwóch bloków ABWR w Wylfie, na drugim planie widoczne dwa bloki Magnox oddane do uzytku w 1973 roku i wyłączone w latach 2012–2015, fot. Horizon Nuclear Power


Podziel się z innymi


Komentarze