Serwis informacyjny
Bułgaria do 15 kwietnia przeprowadzi negocjacje z Hyundai E&C w sprawie budowy nowych bloków w Kozłoduju
Data dodania: wtorek, 27 lutego 2024, autor: nuclear.pl
Bułgarskie zgromadzenie narodowe po burzliwej debacie podjęło decyzję nakazującą spółce celowej "АЭС Козлодуй-Новые мощности" (Kozłoduj NPP-New Builds) przeprowadzenie do 15 kwietnia 2024 roku negocjacji z Hyundai Engineering & Construction Co., Ltd. na budowę 7. bloku Elektrowni Jądrowej Kozłoduj.
Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, w rozpoczętym pod koniec stycznia 2024 roku procesie, komisja przetargowa po przeprowadzeniu wstępnej kwalifikacji kandydatów ogłosiła krótką listę, na której znalazła się tylko jedna firma Hyundai Engineering & Construction.
Zgodnie z regułami przetargu tylko koreańska firma miała zostać zaproszona do złożenia wiążącej oferty. Wprawdzie w trakcie parlamentarnej debaty rozważano możliwość dopuszczenia do ostatniej fazy firm chińskich i amerykańskiego Bechtela, ostatecznie jednak 112 głosami za (111 głosów przeciw i wstrzymujących się) zdecydowano o negocjacjach wyłącznie z Hyundai Engineering & Construction.
W dokumentach na stronie internetowej bułgarskiego parlamentu dotarliśmy również do wytycznych negocjacyjnych dla spółki celowej, z których wynika, iż cena za realizację prac ma być stała, wykonawca ma ponosić pełną odpowiedzialność za realizowane prace, a te mają się zakończyć do 60 miesięcy dla bloku 7 i 54 miesięcy dla bloku 8. Jako cel negocjacyjny wskazano również zapewnienie udziału bułgarskich firm w budowie (tzw. "local content") na co najmniej 30%.
Bułgaria posiadała 6 pracujących reaktorów o łącznej mocy 3538 MWe, w tym cztery typu WWER-440 w starszej wersji W-230. W związku z bułgarską akcesją do Unii Europejskiej, będące w trakcie modernizacji bloki 1 i 2 zamknięto 31 grudnia 2002 roku – UE uznała starszy model reaktorów WWER-440 za niemożliwy do dostosowania do zachodnich standardów bezpieczeństwa. Z tego samego powodu na koniec 2006 roku zamknięto kolejne bloki, tj. 3 i 4. Dwa, o wiele nowocześniejsze bloki z reaktorami WWER-1000 są stale modernizowane i pracują do dzisiaj.
Od końca lat 80. XX wieku Bułgaria, z różną intensywnością próbowała realizować projekt budowy EJ Belene wyposażonej w reaktory WWER-1000. W roku 2008 podpisano nawet z przemysłem rosyjskim umowę na realizację tego obiektu, ale zarzucono ją w 2012 roku decyzją strony bułgarskiej. W kolejnych latach kilkakrotnie rozważano reaktywację projektu, jednak został on ostatecznie porzucony w 2023 roku, kiedy to bułgarski rząd podjął decyzję o budowie nowych bloków w EJ Kozłoduj z wykorzystaniem technologii AP1000, a powołana do tego celu spółka Kozłoduj NPP-New Builds podpisała umowę z amerykańską firmą Westinghouse Electric Company na wstępne prace inżynierskie.