Serwis informacyjny

OSGE z zakresem raportu środowiskowego dla pierwszego projektu SMR BWRX-300 w Stawach Monowskich

Data dodania: sobota, 3 lutego 2024, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała wczoraj firma Orlen Synthos Green Energy, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał postanowienie określające wymagania dotyczące zakresu raportu środowiskowego dla budowy małej modułowej elektrowni jądrowej SMR w lokalizacji Stawy Monowskie pod Oświęcimiem.

Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

- Ustalenie przez GDOŚ zakresu raportu jest wynikiem procedury środowiskowej zapoczątkowanej w maju 2023 roku. złożeniem wniosku przez OSGE - przypomina firma w komunikacie. - Zakres takiego dokumentu ustalany jest dla poszczególnych projektów z uwzględnieniem specyfiki lokalizacji. Wydanie postanowienia przez GDOŚ umożliwia spółce rozpoczęcie w lokalizacji Stawy Monowskie badań środowiskowych i lokalizacyjnych w pełnym zakresie niezbędnym do opracowania Raportu Oceny Oddziaływania na Środowisko. Czas potrzebny na przygotowanie raportu szacowany jest na nawet 2 lata - czytamy w komunikacie.

- Przygotowanie raportu o oddziaływaniu inwestycji jądrowej na środowisko to jeden z najważniejszych elementów procesu inwestycyjnego. I zarazem jeden z najtrudniejszych. Tym bardziej cieszy nas dobra współpraca z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i profesjonalne podejście regulatora do pierwszego w całej UE postępowania środowiskowego dotyczącego budowy elektrowni SMR - powiedział Rafał Kasprów, prezes Zarządu OSGE. - Dzisiejsze postanowienie GDOŚ pozwala nam utrzymać zakładane harmonogramy realizacji projektu i daje szanse za ukończenie inwestycji wtedy, kiedy polska gospodarka będzie najbardziej potrzebowała zero-emisyjnych i stabilnych źródeł energii – dodał Rafał Kasprów.

GDOŚ wskazał zasadnicze obszary, których będzie dotyczył raport, to np.: przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej, wskazanie możliwych źródeł wody chłodzącej, rozwiązania technologiczne mające wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz wskazanie, w jaki sposób elektrownia będzie zintegrowana z energetyczną siecią przesyłową.

W 2023 roku OSGE złożyło do GDOŚ analogiczne wnioski o ustalenie zakresu raportu o oddziaływaniu na środowisko dla projektów budowy bloków BWRX-300 w Ostrołęce i Włocławku. Elementem każdego wniosku jest Karta Informacyjna Przedsięwzięcia l będąca publicznie dostępnym obszernym opisem planowanych inwestycji.


Podziel się z innymi


Komentarze