Serwis informacyjny

Hitachi-GE zaprezentowało ewolucyjną wersję reaktora ABWR

Data dodania: piątek, 12 stycznia 2024, autor: nuclear.pl

Hitachi-GE (nie mylić z GE Hitachi) zaprezentowało HI-ABWR – ewolucyjną wersję reaktora ABWR, czerpiącą z doświadczeń Fukushimy oraz zagranicznej certyfikacji reaktora ABWR.

Zmiany obejmują przede wszystkim część budowlaną i polegają na zwiększeniu odporności budynku oraz częściowemu umieszczeniu kluczowych komponentów pod ziemią. Ulepszono także układy bezpieczeństwa, zwiększając ich pasywizację oraz dodając chwytacz stopionego rdzenia.

Reaktor ma mieć moc cieplną od 3926 do 4300 MWt co będzie się przekładać na moc elektryczną bloku od 1350 do 1500 MWe. W rdzeniu mają pracować standardowe kasety paliwowe GNF3 o geometrii 10x10. Reaktor miałby być gotowy do budowy w latach trzydziestych. Podobnie jak ABWR, budowany ma być w sposób modułowy.

Do tej pory zbudowane zostały cztery bloki ABWR, na których oparty jest HI-ABWR, wszystkie w Japonii. Rozpoczęta, a następnie wstrzymana została też budowa dwóch bloków na Tajwanie (EJ Lungmen) oraz dwóch kolejnych w Japonii (Shimane 3 oraz Oma). Istniały też plany budowy dwóch bloków w USA (South Texas 3 i 4), budowa nie doszła do skutku pomimo wydanego przez amerykański dozór jądrowy zintegrowanego zezwolenia na budowę i eksploatację bloku jądrowego.

fot. Hitachi-GE Nuclear Energy, Ltd.


Podziel się z innymi


Komentarze