Serwis informacyjny

Kalifornijska Komisja ds. Usług Publicznych zagłosowała za przedłużeniem pracy EJ Diablo Canyon

Data dodania: niedziela, 17 grudnia 2023, autor: nuclear.pl

Kalifornijska Komisja ds. Usług Publicznych CPUC (ang. California Public Utilities Commission) zagłosowała za przedłużeniem pracy Elektrowni Jądrowej Diablo Canyon o pięć lat.

Elektrownia Jądrowa Diablo Canyon, fot. PG&E
Elektrownia Jądrowa Diablo Canyon, fot. PG&E

Kalifornijska Komisja ds. Usług Publicznych to agencja stanowa regulująca prywatne usługi użyteczności publicznej w stanie Kalifornia, w tym przedsiębiorstwa z branży energii elektrycznej, telekomunikacji i zaopatrzenia w wodę.

Elektrownia jądrowa Diablo Canyon składa się z dwóch bloków o mocy 1200 MW każdy, uruchomionych w latach 1984–1985, odpowiada za 9% produkcji kalifornijskiej elektryczności. W 2016 roku operator elektrowni ogłosił chęć jej zamknięcia w 2025 roku z powodu dyskryminujących uwarunkowań prawno-rynkowych. W 2020 roku kalifornijski operator systemu przesyłowego (CAISO) ostrzegł, że wyłączenie Diablo Canyon może zagrozić stabilności systemu elektroenergetycznego. Opinia została powtórzona w 2021, została też wtedy poparta przez stanową Kalifornijską Agencję Energii.

W 2022 roku gubernator Kalifornii wraz z legislaturą stanową przeznaczyli na przedłużenie pracy elektrowni dodatkowe fundusze, ich przekazanie uzależnili jednak od uzyskanej właśnie pozytywnej opinii Kalifornijskiej Komisji ds. Usług Publicznych, w tym samym roku operator elektrowni złożył do dozoru jądrowego US NRC wniosek o przedłużenie zezwolenia na eksploatację elektrowni.

Diablo Canyon jest w tej chwili jedyną kalifornijską elektrownią jądrową, w przeszłości w tym stanie pracowały jeszcze EJ San Onofre oraz i Rancho Seco oraz eksperymentalne reaktory Humboldt Bay, Santa Susana i Vallecitos.


Podziel się z innymi


Komentarze