Serwis informacyjny

70. rocznica przemówienia „Atoms for Peace”

Data dodania: poniedziałek, 11 grudnia 2023, autor: nuclear.pl

W miniony piątek obchodziliśmy siedemdziesiątą rocznicę przemówienia „Atoms for Peace” prezydenta Dwighta D. Eisenhowera, wygłoszonego 8 grudnia 1953 roku przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.

Przemówienie i zainicjowany w jego wyniku program miały fundamentalne znaczenie dla kształtowania globalnej polityki jądrowej i relacji międzynarodowych. W kontekście zimnej wojny i narastającego zagrożenia konfliktem nuklearnym, Eisenhower przedstawił wizję, w której energia jądrowa miała służyć pokojowym celom, zamiast być jedynie narzędziem wojennym.

Prezydent zaproponował utworzenie międzynarodowej agencji jądrowej pod egidą ONZ, która miała nadzorować rozwój energii jądrowej na świecie i zapobiegać jej militarnej eksploatacji. Propozycja ta miała na celu stworzenie atmosfery współpracy między narodami oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się broni jądrowej. Konsekwencją było powstanie cztery lata później Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Przemówienie "Atoms for Peace" wpłynęło na kształtowanie umów międzynarodowych, takich jak Traktat o nieprzysposobieniu się do broni jądrowej (NPT), który został podpisany w 1968 roku. W dłuższej perspektywie, koncepcje zawarte w tej przemowie przyczyniły się do rozwinięcia międzynarodowych standardów dotyczących pokoju i bezpieczeństwa jądrowego.

Mimo że nie wszystkie cele przemówienia zostały osiągnięte, "Atoms for Peace" Eisenhowera pozostaje kluczowym momentem w historii, który zainicjował globalne dyskusje na temat zrównoważonego i pokojowego wykorzystania energii jądrowej, a także rozwój energetyki jądrowej.


Podziel się z innymi


Komentarze