Serwis informacyjny

Westinghouse dostarczy paliwo do słowackich WWER

Data dodania: środa, 30 sierpnia 2023, autor: nuclear.pl

W piątek, 25 sierpnia 2023 roku, Slovenské elektrárne poinformowały o zawarciu umowy na dostawy paliwa jądrowego z koncernem Westinghouse.

EJ Mochovce, fot. SE
EJ Mochovce, fot. SE

Slovenské elektrárne, a. s. to operator obu słowackich elektrowni jądrowych – Bohunice V2 oraz Mochovce. Do tej pracujące w nich bloki z reaktorami WWER-440 W-213 były zaopatrywane w paliwo rosyjskie; nawet po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, konieczne było wykonanie dostawy paliwa z kraju agresora. Słowacja podjęła jednak działania pozwalające jej uniezależnić się od dostaw od nieprzewidywalnego kraju ze wschodu.

– Pozyskanie nowego dostawcy paliwa jądrowego dla naszych elektrowni jest ważnym krokiem wzmacniającym bezpieczeństwo energetyczne Słowacji – komentuje Branislav Strýček, dyrektor generalny spółki. – Elektrownie jądrowe są ważnym filarem w miksie energetycznym naszego kraju, dlatego uważam za kluczowe zapewnienie dywersyfikacji dostaw paliwa dla ich stabilnej eksploatacji.

Paliwo dostarczać będą zlokalizowane w Vasterås szwedzkie zakłady należące do Westinghouse Electric Sweden. Zanim seryjne zestawy będą mogły zostać wykorzystane w słowackich reaktorach, konieczne jest jednak jeszcze przeprowadzenie procesu homologacji. Slovenské elektrárne informują, że pierwsze dostawy paliwa dla normalnej pracy reaktorów będą mogły zostać dostarczone około rok po ich zatwierdzeniu na gruncie prawa słowackiego.

Zamawiając paliwo od Westinghouse, słowacki operator włączył się w trend przechodzenia na zachodniej produkcji paliwo w reaktorach WWER widoczny w krajach demokratycznych. Wcześniej paliwo od Westinghouse (a także od Framatome) zamówił czeski ČEZ, fiński Fortum, bułgarski NEK oraz rzecz jasna ukraiński Energoatom. Warto jednak podkreślić, że proces zmiany dostawcy paliwa, wymagający homologacji nowej konstrukcji, to zadanie wieloletnie, więc w większości przypadków na fizyczne skutki zawartych umów trzeba będzie jeszcze poczekać.


Podziel się z innymi


Komentarze