Serwis informacyjny

Zakończono merytoryczne konsultacje transgraniczne i rozpoczęto konsultacje społeczne polskiej EJ

Data dodania: czwartek, 20 lipca 2023, autor: nuclear.pl

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska poinformowała o formalnym zakończeniu merytorycznych konsultacji transgranicznych ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która na powstać na Pomorzu. Polska udzieliła wyjaśnień już wszystkim uczestniczącym Stronom.

Warianty lokalizacyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, fot. PGE EJ1
Warianty lokalizacyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, fot. PGE EJ1

W sumie swoje stanowisko wyraziło 14 państw zainteresowanych procedurą (Austria, Białoruś, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry). Po zapoznaniu się z przekazaną przez Polskę we wrześniu 2022 roku dokumentacją przedsięwzięcia (raport Espoo), państwa miały możliwość zgłaszania do niej uwag i komentarzy. Na prośbę poszczególnych Stron wyjaśnienia zostały udzielone w formie pisemnej bądź podczas spotkań bilateralnych (Łotwa, Dania, Niemcy oraz Austria). Po przedstawieniu wyczerpujących wyjaśnień Strony nie wniosły więcej uwag.

Jednocześnie GDOŚ poinformował o rozpoczęciu konsultacji społecznych dla budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa, planowanego do realizacji w wariancie 1 – lokalizacja Lubiatowo-Kopalino, podwariant techniczny 1A.

Dokumentacja sprawy dostępna będzie w terminie od 20 lipca 2023 r. do 18 sierpnia 2023 r. Uwagi i wnioski mogą być składane przez wszystkich w formie pisemnej, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Ostatnim etapem postępowania prowadzonego przez GDOŚ będzie wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W przedmiotowej decyzji zostaną uwzględnione wszystkie wnioski i uwagi zgłoszone w ramach postępowania oddziaływania na środowisko.

Organem właściwym do wydania decyzji jest Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Organami właściwymi do wydania opinii i uzgodnień są: Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Minister Klimatu i Środowiska oraz Prezes Państwowej Agencji Atomistyki.


Podziel się z innymi


Komentarze