Serwis informacyjny
Zakończono merytoryczne konsultacje transgraniczne i rozpoczęto konsultacje społeczne polskiej EJ
Data dodania: czwartek, 20 lipca 2023, autor: nuclear.pl
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska poinformowała o formalnym zakończeniu merytorycznych konsultacji transgranicznych ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która na powstać na Pomorzu. Polska udzieliła wyjaśnień już wszystkim uczestniczącym Stronom.
W sumie swoje stanowisko wyraziło 14 państw zainteresowanych procedurą (Austria, Białoruś, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry). Po zapoznaniu się z przekazaną przez Polskę we wrześniu 2022 roku dokumentacją przedsięwzięcia (raport Espoo), państwa miały możliwość zgłaszania do niej uwag i komentarzy. Na prośbę poszczególnych Stron wyjaśnienia zostały udzielone w formie pisemnej bądź podczas spotkań bilateralnych (Łotwa, Dania, Niemcy oraz Austria). Po przedstawieniu wyczerpujących wyjaśnień Strony nie wniosły więcej uwag.
Jednocześnie GDOŚ poinformował o rozpoczęciu konsultacji społecznych dla budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa, planowanego do realizacji w wariancie 1 – lokalizacja Lubiatowo-Kopalino, podwariant techniczny 1A.
Dokumentacja sprawy dostępna będzie w terminie od 20 lipca 2023 r. do 18 sierpnia 2023 r. Uwagi i wnioski mogą być składane przez wszystkich w formie pisemnej, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Ostatnim etapem postępowania prowadzonego przez GDOŚ będzie wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W przedmiotowej decyzji zostaną uwzględnione wszystkie wnioski i uwagi zgłoszone w ramach postępowania oddziaływania na środowisko.
Organem właściwym do wydania decyzji jest Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Organami właściwymi do wydania opinii i uzgodnień są: Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Minister Klimatu i Środowiska oraz Prezes Państwowej Agencji Atomistyki.