Serwis informacyjny
EDF złożył wniosek o decyzję zasadniczą w sprawie budowy dwóch nowych bloków EPR2
Data dodania: piątek, 30 czerwca 2023, autor: nuclear.pl
Rada dyrektorów EDF złożyła wniosek o decyzję zasadniczą w sprawie budowy dwóch nowych reaktorów EPR2 w znajdującej się nieopodal Dieppe EJ Penly. Wszczęto także procedurę uzyskania warunków przyłączenia dla nowych bloków.
Decyzja dotycząca tego właśnie miejsca jest następstwem pomyślnych wyników konsultacji społecznych, które przeprowadzono w ramach Krajowej Komisji Debaty Publicznej (CNDP) pomiędzy październikiem a grudniem 2023. Prace przygotowawcze do budowy mają się zacząć w połowie 2024 roku, rok 2027 ma być początkiem budowy wyspy jądrowej, a bloki powinny zostać uruchomione w latach 2035–2037. Obecnie w EJ Penly pracują dwa bloki N4 po 1650 MWe każdy. Miał tam również zostać zlokalizowany drugi po nieuruchomionym jeszcze we Flamanville blok z reaktorem EPR, jednak prac zaniechano po awarii w Fukushimie.
Jest to kolejny etap francuskiej strategii odtwarzania mocy jądrowych, Oprócz w bloków w Penly, kolejne cztery mają powstać parami w EJ Gravelines oraz EJ Bugey albo EJ Tricastin. Zasadniczym jego etapem był wykup całości akcji EDF przez państwo. Koncern szacuje, że faza budowy tych bloków będzie prowadziła do tworzenia nawet 30 tys. miejsc pracy rocznie, a faza eksploatacji wygeneruje ich 10 tysięcy.
EPR2 jest rozwojową wersją reaktora EPR, do projektu wdrożono szereg rozwiązań wynikających z trudnych lekcji związanych z długoletnimi opóźnieniami na budowach we Flamanville i Olkiluoto. Zestandaryzowano w nim elementy, znacznie zmniejszając liczbę stosowanych typów urządzeń. Zrezygnowano także z pełnej dwupowłokowej obudowy bezpieczeństwa (pozostawiając tak jak w innych typach reaktorów pojedynczą powłokę betonową z grubą stalową wykładziną). Co ciekawe zrezygnowano także z niewymaganej we francuskiej praktyce eksploatacyjnej możliwości prowadzenia prac remontowo-konserwacyjnych w budynku reaktora podczas pracy na pełnej mocy. Możliwość taka była przewidziana w konstrukcji EPR jako „spadek” po niemieckiej myśli konstrukcyjnej i wymaganiach niemieckich operatorów (EPR był bowiem oryginalnie projektem francusko-niemieckim).
Zmieniono też sposób zarządzania projektem i naprostowano role podwykonawców w projekcie. Na mocy doświadczeń z innych budów, reaktory mają być budowane parami, a nie pojedynczo, co może doprowadzić do redukcji kosztów: tę pierwszą wstępnie wyceniono na 17 miliardów euro. Dla porównania dwa bloki EPR w Hinkley Point C obecnie wycenia się na 25 miliardów.