Serwis informacyjny

Polski Instytut Ekonomiczny o perspektywach wykorzystania reaktorów SMR w Polsce

Data dodania: środa, 7 czerwca 2023, autor: nuclear.pl

Polski Instytut Ekonomiczny zaprezentował wyniki badania delfickiego „Perspektywy wykorzystania reaktorów SMR w polskiej transformacji energetycznej”.

W toku badania do 150 ekspertów rozesłano pytania dotyczące ich przekonań na temat realnego harmonogramu i mocy zainstalowanej małych reaktorów modułowych w Polsce. Na udział w badaniu zdecydowało się 48 ekspertów, przede wszystkim z nauki, biznesu i organizacji pozarządowych.

Eksperci w przeważającej większości uznali, że istotną moc zainstalowaną (ponad 5 GWe) SMR mają szansę osiągnąć dopiero po roku 2041. Spośród nich aż 11% uznało, że nie stanie się tak nigdy, a 14% że szansa na to zaistnieje dopiero po roku 2050.

Ankietowani podobnie wypowiedzieli się na temat wykorzystywania SMR do produkcji ciepła systemowego czyli – mówiąc kolokwialnie – ogrzewania miast. Według 96% ekspertów może się tak stać dopiero po roku 2036, połowa wskazała dekadę 2041+.

Za najważniejszy czynnik sprzyjający rozwojowi reaktorów SMR wskazano wysokie ceny uprawnień CO2, za największe bariery długi proces uzyskiwania zgód i pozwoleń, brak zasobów kadrowych oraz wysoki koszt jednostkowy inwestycji.

Jako dodatek do głównego badania, przeprowadzono rozmowy z przedstawicielami największych polskich samorządów. Wskazali oni, że obecnie nie są zainteresowani tematem SMR, choć w przyszłości nie wykluczają ich udziału w produkcji ciepła i energii elektrycznej, o ile będzie to możliwe. Wskazały też, że nie są w stanie zbudować takich bloków samodzielnie i konieczny będzie w tym procesie udział państwa lub spółek skarbu państwa.

Warto zauważyć, że eksperci biorący udział w badaniu, jako potencjalnie realne, wskazali daty uruchomienia o wiele odleglejsze w czasie niż te, które pojawiają się w zapowiedziach potencjalnych, polskich inwestorów.


Podziel się z innymi


Komentarze