Serwis informacyjny

Rząd Bawarii wnioskuje o dalszą eksploatację tamtejszych elektrowni jądrowych

Data dodania: poniedziałek, 17 kwietnia 2023, autor: nuclear.pl

W niedzielę niemieckie media (m.in. gazeta Bild am Sonntag) poinformowały, że premier rządu Bawarii Markus Söder (CSU, jednocześnie przewodniczący tej partii) ma zamiar wnioskować do rządu federalnego w Berlinie o nowelizację ustawy o odejściu kraju od energetyki jądrowej tak, by możliwa była dalsza eksploatacja tego typu obiektów w krajach związkowych pod nadzorem władz lokalnych.

– Do czasu wyjścia z kryzysu i udanej transformacji do źródeł odnawialnych, musimy wykorzystywać każdą formę energii do końca dekady. Bawaria jest gotowa wziąć na siebie tę odpowiedzialność – stwierdził bawarski polityk.

Reakcja rządu federalnego była jednak szybka i – jak się można było spodziewać – jednoznacznie negatywna. Jak informuje Reuters, jeszcze w te samą niedzielę Federalne Ministerstwo Środowiska odrzuciło koncepcję rządu bawarskiego, stwierdzając że energetyka jądrowa podlega jurysdykcji federalnej.

W Bawarii znajduje się jeden z trzech ostatnich jądrowych bloków energetycznych Republiki Federalnej Niemiec, Isar-2. Instalacja o mocy 1485 MW brutto i 1285 MW netto z niemieckim reaktorem wodnym ciśnieniowym typu Konvoi, została przekazana do eksploatacji w kwietniu 1988 roku, zatem była eksploatowana przez zaledwie 35 lat. W Bawarii znajdowała się także EJ Gundremmmingen, której blok B (1344 MW brutto) wyłączono z końcem 2017 roku, a blok C (1344 MW brutto) z końcem 2021 roku.

Na zdjęciu Elektrownia Jądrowa Isar (fot. E.ON Kernkraft GmbH via Wikipedia)


Podziel się z innymi


Komentarze