Serwis informacyjny

Uniper zakontraktował demontaż podgrzewaczy separatora wilgoci w EJ Mühleberg

Data dodania: wtorek, 28 marca 2023, autor: nuclear.pl

Jak poinformował World Nuclear News, Uniper Nuclear Services, spółka zależna niemieckiej Grupy Uniper, otrzymała kontrakt od szwajcarskiego przedsiębiorstwa energetycznego BKW na demontaż dwóch podgrzewaczy separatora wilgoci MSR w szwajcarskiej Elektrowni Jądrowej Mühleberg.

Elektrownia, składająca się z jednego bloku o mocy 373 MWe, wyposażonego w reaktor wrzący BWR, rozpoczęła komercyjną działalność 6 listopada 1972 roku i działała do 20 grudnia 2019 roku. Została uznana za trwale nieczynną jednak dopiero 15 września 2020 roku, kiedy to koncesję na prowadzenie działalności zastąpiono nakazem likwidacji. Mühleberg to pierwsza elektrownia jądrowa w Szwajcarii, która zostanie zlikwidowana.

Prace demontażowe rozpoczęły się 6 stycznia 2020 roku, są zaplanowane jako 3 fazy. Pierwsza faza obowiązuje do momentu usunięcia wszystkich zespołów paliwowych, co ma nastąpić w 2024 roku. Podczas tej fazy, mają zostać zdemontowane w grupie wyposażenia maszynowni, między innymi podgrzewacze separatora wilgoci MSR.

MSR to zespól urządzeń służących do separacji wilgoci i następnie wtórnemu przegrzaniu pary rozprężonej w części wysokoprężnej turbiny przed podaniem jej do dalszego rozprężania w części niskoprężnej turbiny. Przegrzewacz separatora wilgoci ma długość około 13 metrów i średnicę około 4,1 metra. Całkowita masa demontażowa tego urządzenia wynosi około 180 ton. Rozpoczęcie prac planowane jest na maj tego roku, a zakończenie zaplanowano na pierwszy kwartał 2024 roku.

- Aby móc zdemontować dwa podgrzewacze separatora wilgoci, opracowaliśmy koncepcję, która uwzględnia ograniczone warunki przestrzenne i ma wysoki udział półautomatycznych technik demontażu mechanicznego - powiedział Michael Bächler, dyrektor zarządzający Uniper Nuclear Services.

Podczas drugiej fazy zdemontowane i oczyszczone zostaną wszystkie urządzenia, które miały kontakt z promieniotwórczością. Należą do nich na przykład zbiornik ciśnieniowy reaktora, części obudowy bezpieczeństwa lub zbiorniki magazynujące elementy paliwowe, które nie są już potrzebne.

Na zdjęciu prace demontażowe, fot. Uniper Nuclear Services


Podziel się z innymi


Komentarze